Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli

Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizonun ciddi yan etkileri vardır. Bu yüzden kortizon kullanırken beslenme biçimimize dikkat etmek gerekir. Dört beyazdan (tuz, şeker, yağ, un) kaçınmak etmek gerekir. Kortizon kullananlar dışarıda yememeli, hazır gıdalardan kaçınmalı, evde katkısız gıdalarla hazırladığımız besinleri tüketmelidir. Aslında kortizon vücudumuzda böbrek üstü bezinden salgılanan, kan şekeri sentezini ve proteinlerin yapı taşlarına parçalanmasını artıran bir hormondur. Ayrıca kortizon, tıbbi tedavilerde oldukça sık kullanılan ilaçlardan da biridir. Kortizon ilaçları yüksek dozda ve uzun bir süre kullanıldığında ise omuzlar ve karında yağ toplanması, vücutta su ve tuz tutulumuna bağlı ödem ve tansiyon yükselmesi, kemik erimesi, kaslarda erime gibi problemler gibi ciddi yan etkiler oluşabilir. Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi olabilir. Kortizon kan şekerinin kullanılmasını sağlayan hormon olan insülinin etkilerine zıt etki ederek kan şekerini yükseltir. Yatkın kişilerde şeker hastalığı görülebilir. Gebelerde kortizon kullanımı gebelik şeker hastalığının ortaya çıkma riskini artırır.

Kortizon vücutta su ve tuz tutulumuna; ödem ve yüksek tansiyona neden olur. Su ve tuz tutulması özellikle böbrek, kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında belirgin sorunlar yaratabilir.

Daha az tuz

Kortizon kullanıyorsanız tuz tüketimini azaltmalısınız çünkü kortizon böbreklerden tuzun (sodyumun) geri emilimini artırır. Kortizonun yüksek tansiyona neden olmasının başlıca nedeni budur. Fakat kortizonun böbrek üzerinde yalnız tuz tutma etkisi yoktur. Bir de potasyum atma etkisi vardır. Bunun için kortizon kullanan kişilerde potasyum kayıpları çok görülür. Potasyum kaybı kas güçsüzlüğüne yol açar, birçok hormonun salgılanma fonksiyonlarında ve kalbin kasılma işlevinde de olumsuz etkilerini gösterir. Tuzu azaltırken, potasyum bakımından zengin olduğundan ve yağsız rejimlere büyük ölçüde yardım ettiğinden sebze-meyve tüketimini artırmak da faydalıdır. Dolayısıyla bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Bol kalsiyum alınmalı

Sürekli kortizon tedavisi gören hastalarda kemik yıkımı hızlanır. Kortizon kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltarak osteoporoza neden olur. Kortizon kullanan kişiler düzenli biçimde kemik mineral yoğunluğu ölçümü yaptırmalı ve kalsiyum açısından zengin beslenmelidirler. Süt, yoğurt, peynir (tuzsuz-yağsız), yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, kuru baklagiller, fındık (tuzsuz ) ve küçük balıklar zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Ancak yağ içermesi nedeniyle fındık, sodyum içermesi nedeniyle küçük balıklar aşırı tüketilmemelidir.

Tatlılardan ve yağlı besinlerden kaçınmalı

Kortizon kullanan hastalarda iştah da çok açılır. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeren besinleri yemeye eğilim artar. Bunun nedeni vücudumuzdaki karbonhidrat (şeker) metabolizmasının bozulmasıdır. Unlu, yağlı, şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır. Ekmek, makarna, pasta-börek fazla yenmemelidir. (Tuzsuz, yağsız ve üzerine sos eklemeksizin makarna yenebilir.) Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kortizon, kan şekerinin yükselmesine neden olur. Çünkü glikozun yani kan şekerinin hücre içine girişini azaltır, kan şekeri yükseltir; karaciğerde ve çizgili kaslarda (şeker ve yağdan) glikojen sentezini ve depolanmasını artırır.

Bu durum iştahın artmasına neden olup şişmanlığın önünü açar. Alınan bu kiloların verilmesi de çok zordur.

Vücudumuzun ana sodyum kaynağı tuz ihtiva eden yiyeceklerdir. Soframızdan tuzluğu kaldırarak fazla sodyumdan kaçınabileceğimizi düşünsek de yiyeceklerimizdeki tuz miktarının yalnızca % 10’u yemeklere bizim eklediğimiz tuzdan gelir ama özellikle hazır besin tüketen kişilerin bir tür “gizli sodyum” alımına dikkat etmek gerekir, zira sodyumun yüzde 70-80 gibi büyük bir bölümünü bu minerali içeren besinlerden alırız. Yani siz yemeğe koyduğunuz tuzun miktarını kısıtlasanız bile yemeğin kendisi zaten fazla sodyum içeriyor olabilir. Daha fazla taze besin ve daha az işlenmiş besin tüketin. Taze meyve ve sebzelerdeki doğal sodyum miktarı düşüktür. Ayrıca taze etteki sodyum miktarı da şarküteri etleri ve diğer işlenmiş et ürünlerinden düşüktür.

Dikkat edilmesi gereken bir başka konu da hormonsuz sebze-meyve tüketmek olmalıdır.

Dışarıdan satın aldığımız içinde sodyumlu koruyucu madde bulunan tüm gıda maddeleri, kortizon kullanırken tüketilmemelidir. Tüm konserveler, meyve suları, soda, kola vb. gazlı içecekler, bisküvi, gofret, kraker, zeytin, salça, şekerlemeler, vs.. Kısacası markette satılan ve içinde koruyucu madde bulunan tüm gıdaları kortizon kullanılırken yemek sakıncalıdır. Midye, karides gibi kabuklu deniz ürünleri ve balıklar, salam-sosis gibi şarküteri ürünleri, sakatatlar, kereviz, deniz börülcesi, kaşar, otlu peynir vb. tuzlu peynirler, süt tozu, tuzlu veya peynirli krakerler, patlamış mısır, böreklik yufka, kahvaltılık tuzlu tereyağı ve margarinler, salata ve makarna sosları, kabartma tozu, hazır çorbalar, dondurulmuş gıdalar, buyyon, tuz içeren her türlü baharat ve yemeklere konan katkı maddeleri, mayonez, ketçap ve turşu sodyum içeriği çok yüksek besinlerdir. Bu besinleri kortizon kullanırken tüketmemek gerekir. Yağ ve tuz içeren çerezleri tüketmek de sakıncalıdır. Ayrıca sofra tuzundan ve diğer tuzlu besinlerden de kaçınılması gerekiyor. Ayrıca içinde sodyum bulunan ilaçlar (örneğin naproksen sodyum, diklofenak sodyum içeren ağrı kesici ilaçlar, pravastatin sodyum içeren kolesterol ilaçları, Pantoprazol sodyum içeren mide ilaçları, levotiroksin sodyum içeren tiroid ilaçları, ampisilin sodyum içeren antibiyotik türü ilaçlar, vs..) doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Son Güncelleme : 02.05.2021 04:27:41
Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli Yorumları

şifre Kırmızı sayı

20 Yorum Yapılmış "Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli"
yazılan bilgiler de yorumlarda çok güzeltüm hastalara sabır ve şifa diliyorum çok okuyun araştırın kendinizi tanıyın güzel muamele edin
Asiye Yazar . 25.04.2015
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
E biz ne yiyecez hersey yasak
Behcet Hastası . 09.08.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
sadece bir ay kortizon kullandim surekli aclik hissi yasiyorum cok sik acikiyorum ve yuzum sisiyor vusudumda odem var sindirimde zorluk yasiyorum tatli yeme isteyim var kendimi frenliyorum ama sisler gecmiyor ne yapmaliyim lutfen yardim
Selda . 18.08.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kortizonlu sprey kullanımında da mi gecerlidir?
Karden Beyaz . 23.01.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
kısaca kortizon kullananlar aç gezmelidir
Gül . 13.03.2014
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bu yazıları da doktorlar yazıyor, emin olun sizin doktorunuz da sizi böyle detaylı bilgilendirmek ister. Ama bu sağlık sistemi her hastaya iki dakika ayırması yönünde doktora dayatmalar yaptığı ve kendini dev aynasında gören ve doktorları köle statüsünde gören hastaların hemen muayene olmak iki dk geç girince ortalığı karıştırmak gibi zihniyetleti olmasaydı. Hepinize allah şifa versin. İyi günler.
Ayşe . 07.04.2015
CEVAP YAZ
Kortizon ignesi vurdular ikigun arayla eklemlerimin arasina ve agtim dahada gitmedi.laktos zum cikti zaten sut urunleri yiyemiyorum .Ne yersemde hersey baba cok tuzlu geliyor. Asiri tatli tuketiyorum yanliz bu sure iki gunluk bir sure degil bundan iki yil once emar cekildi omir ilik iltihaplanmadi denmisti hic yuruyemiyordum . Su an fene ayni oldum sag ayagima vuruyor agrilar .
[email protected] . 24.10.2014
CEVAP YAZ
4 aydır kortızon kulanıyorum 8aydaha kullanmam lazım sarkoydoz var gerçekten açkalmaklazım ama iştahı çok açıyor bazen yemeyi fazla kaçırıyorum dikkat etmeye zorluyorum kendimi hepimize allah şifalar versin
Mustafa . 01.05.2016
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim,doktorum açıklamıştı,acaba tatlıda varmıydı derken konu ile ilgili detaylı açıklamanızı okudum,çok faydalı oldu,tereddütlerim giderilmiş oldu.
Mehmet Ali Tankal . 09.04.2015
CEVAP YAZ
karaciğer rahatsızlığımdan dolayı doktorumkortizon başladı. ama içinde sodyum olan mide hapıda yazmıs. iyiki yazmışsınız bu yazıyı hiç kullanmam .çok teşekkürler
39hamarat . 11.05.2016
CEVAP YAZ
Sinüzit ve koku kaybı nedeni ile ,bugün 15 günlük tedaviye başladım. Açıklamanız benim için faydalı oldu. Teşekkür ederim.
Muzaffer Acar . 24.12.2014
CEVAP YAZ
Bende kortizon ilacı kullanıyorum 1 seneden fazla oldu baya kilo aldım çok mutsuzum napcam bilemiyorum. Acil yardim
Gülcan . 31.10.2017
CEVAP YAZ
kontizon hapı kullanıyom yediğim kurabiyede 2paket margarin varmış baktım margarinde tuz var bisey olur mu acaba :(
Melek . 05.03.2016
CEVAP YAZ
kortizon kullanırken himalaya tuzunun zararı varmıdır lütfen cevap verirseniz sevinirim
Leyla Yankı . 20.05.2015
CEVAP YAZ
Teşekkür ederim d oktordan daha güzel detaylı bilgi vermişsiniz iyi çalışmalar
Sema . 11.07.2014
CEVAP YAZ
kortizon iğne oldum dizimden 1 tane kaç gün yiyeceklerime dikkat etmeliyim
Zeynep Cekin . 08.12.2014
CEVAP YAZ
Açık net ve gayet güzel anlatılmış.Toplum adına teşekkür ederim...
Dr.ahmet Duran Akat . 21.01.2015
CEVAP YAZ
Cok teşekkürler. Çok bilgilendirici bir yazı. Saygılar
Rauf Saban . 12.04.2014
CEVAP YAZ
Bir ay pradnol 16mg kullanacağım nasıl beslenmeliyim
Mehmet . 31.01.2018
CEVAP YAZ
Nasil beslenmeliyim8
Nilgun . 10.04.2018
CEVAP YAZ
Kortizon İçeren Kremler
Kortizon İçeren Kremler
Kortizon, vücudumuzda salgılanan bir hormondur. Böbrek üstü bezlerinin üst kabuk bölgesinden salgılanır. Bu hormonun iltihaplanmalara karşı tedavi edici etkisi vardır. Kortizon hormonu, vücudumuzda bağışıklık sistemi, protein metabolizması, karbonhid...
Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
Kortizon vücuttan nasıl atılır, kortizon böbreklerin üzerinde yer alan böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Vücutta kan şekeri sentezini sağlayan ve proteinin yapı taşlarına parçalanmasını gerçekleştiren kortizon, insanlarda dinlenme zam...
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır? Her ne kadar hastalıklardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duysak da kortizonun zararları ve vücuda bıraktığı hasarlar göz önüne alındığında pek çok kişi bunun vücutt...
Kortizon İğnesi
Kortizon İğnesi
Kortizon iğnesi, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olan kortizonu yapay yollarla vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normalde sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Kortizon iğnesi yoluyla vücuda enjekt...
Kortizon Kilo Aldırırmı
Kortizon Kilo Aldırırmı
Kortizon Kilo Aldırırmı, hormon tedavisi gören insanların neredeyse tamamı kilo almaktan ve hormon tedavisi sırasında oluşabilecek yan etkilerden dolayı tereddüt eder. Bu tedaviler için kullanılan hormon genellikle kortizondur. Kortizon insan bedenin...
Kortizon Şişliği Nasıl Geçer
Kortizon Şişliği Nasıl Geçer
Kortizon Şişliği Nasıl Geçer, Kortizon, böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan bir hormondur. Kortizonun başlıca görevi vücuttaki karbonhidrat ve yağ dengesinin düzenlemektir. Ayrıca vücuttaki kan şekerinin bileşimini ve proteinin yapı taşları...
Bel Fıtığı Kortizon İğnesi
Bel Fıtığı Kortizon İğnesi
Bel fıtığı kortizon iğnesi, Bel bölgesinde yaşanan ağrı ve sıkıntıların en önemlisi bel fıtığı hastalığıdır. Omurlar arasında disk dediğimiz yapının içerisinde ağır kaldırma zorlanma gibi aktivitelerden sonra etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kan...
Dize Kortizon İğnesi
Dize Kortizon İğnesi
Dize kortizon iğnesi, kortizon iğnesi, vücudun bir bölgesinde hissedilen ağrı ve irini hafifletmeye destekçi durumda olan enjeksiyon şeklinde ilaçlardır. Kortizon iğnesi çok yaygın biçimde ayak bilek kısmı, dirsek, kalça, diz, omuz, omurga ve bilek b...
Kortizon Yan Etkileri
Kortizon Yan Etkileri
Kortizon, vücutta normalde böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için kortizon hormonuna ihtiyaç duyar. Kortizon hormonunun yapay şekli olan kortizon ilaçları, tıpta birçok hastalığın tedavisind...
Kortizon İçeren İlaçlar
Kortizon İçeren İlaçlar
Kortizon İçeren İlaçların muhtevasını oluşturan Kortizon hormonu böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, steroit yapısında ve çok önemli bir hormondur.Bu hormonun, sentetik olarak, çeşitli türevleri yapılmış ve piyasaya ilaç olarak arz edilmi...
Kortizon Adet Düzensizliği Yaparmı
Kortizon Adet Düzensizliği Yaparmı
Kortizon Adet Düzensizliği Yapar Mı; Kortizon, hem hayat kurtaran hem de bir çok hayatların ölümle burun buruna gelmesine sebep olan bir ilaç türüdür. Bu ilaç sayesinde ölümün eşiğine gelenler kadar ölümden dönen de çok kişi vardır. Önemli olan dozun...
Kortizon Bitkisel Tedavi
Kortizon Bitkisel Tedavi
Kortizon Bitkisel Tedavi, Tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kortizon çeşitli hastalıklarda kullanılabildiği gibi, romatizmaya bağlı olan hastalıklar başta olmak üzere, bir çok alerjik durumda, örnek olarak astım ile...

 

Kortizon İçeren Kremler
Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
Kortizon İğnesi
Kortizon Kilo Aldırırmı
Kortizon Şişliği Nasıl Geçer
Bel Fıtığı Kortizon İğnesi
Dize Kortizon İğnesi
Kortizon Yan Etkileri
Kortizon İçeren İlaçlar
Kortizon Adet Düzensizliği Yaparmı
Kortizon Bitkisel Tedavi
Emzirirken Kortizon Kullanımı
Kulağa Kortizon İğnesi
Kortizon İlacı
Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi
Kortizon Hapı
Kortizon Saç Dökülmesi
Kortizon Sonrası Zayıflama
Kortizon Diyeti
Kortizon Sivilce
Yüz Felci Kortizon Tedavisi
Kortizon Ödemi Nasıl Atılır
Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi
Kilo Almak İçin Kortizon
Doğal Kortizon
Hamilelikte Kortizon Kullanımı
Kortizon Hormon
Kortizon Tedavisi
Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
Popüler İçerik
Emzirirken Kortizon Kullanımı
Emzirirken Kortizon Kullanımı
Emzirirken kortizon kullanımı, bir çok anne adayı bebeğini emzirirken yediği ve içtiği gıdalara dikkat eder. Bu nedenle beslenerek tükettiği her şey s...
Kulağa Kortizon İğnesi
Kulağa Kortizon İğnesi
Kulağa kortizon iğnesi: Üç gün gibi kısa bir süre içerisinde ilerleyerek işitmede kısmen veya tamamen kayıp olmasına ani işitme kaybı denir. Genellikl...
Kortizon İlacı
Kortizon İlacı
Kortizon İlacı, Böbreküstü bezinin kabuğundan salgı yapan, steroit yapıda, vücut için çok büyük bir öneme sahip olan hormona kortizon denir. Bu hormon...
Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi
Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi
MS hastalığında kortizon tedavisi, MS hastalığında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, olumsuz sonuçlarının daha kolay engellenmesi sağlanır. Kortizon...
Kortizon Hapı
Kortizon Hapı
Kortizon hapı, vücudumuzda bulunan böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonu düzenlemek için kullanılan haplardır. Bu haplar vücudumuzdaki karbonhidr...
Kortizon Saç Dökülmesi
Kortizon Saç Dökülmesi
Kortizon Saç Dökülmesi, Kortizon tıbbi tedavi yöntemlerinde bazen enfeksiyonel hastalıklarda bazense ağır tedavi gerektiren durumlarda başvurulan hast...
Kortizon Sonrası Zayıflama
Kortizon Sonrası Zayıflama
Kortizon Sonrası Zayıflama, genellikle hormon tedavisi gören insanların tedavi sırasında oluşan ödem ve alınan kilolardan kurtulmak için en sık sorula...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kortizon İçeren Kremler
Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır
Kortizon İğnesi
Kortizon Kilo Aldırırmı
Kortizon Kullandiktan 10 Gun Sonra Şislik
Alerjik Rinit Sebebiyle Bir Adet Kortizon İğnesi Vuruldum
Bebeğim Var Emziryorum Ve 15 Gündür Kortizon Hapı Prednol Kullanıyorum
Rf Hastasiyim
Kortizonun İgnesinin Etkisi
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Kortizon Kullandiktan 10 Gun Sonra Şislik
Alerjik Rinit Sebebiyle Bir Adet Kortizon İğnesi Vuruldum
Bebeğim Var Emziryorum Ve 15 Gündür Kortizon Hapı Prednol Kullanıyorum
Rf Hastasiyim
Kortizonun İgnesinin Etkisi
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022