kortizon.gen.tr https://www.kortizon.gen.tr Kortizon, Kortizon Tedavisi ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kortizon.gen.tr Tue, 16 Apr 2013 00:00:00 +0000 Tue, 22 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kortizon İçeren İlaçlar https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-iceren-ilaclar.html Sat, 17 Nov 2018 23:44:01 +0000 Kortizon İçeren İlaçların muhtevasını oluşturan Kortizon hormonu böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, steroit yapısında ve çok önemli bir hormondur.Bu hormonun, sentetik olarak, çe Kortizon İçeren İlaçların muhtevasını oluşturan Kortizon hormonu böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, steroit yapısında ve çok önemli bir hormondur.

Bu hormonun, sentetik olarak, çeşitli türevleri yapılmış ve piyasaya ilaç olarak arz edilmiştir. Bu ilaçların faydalı olduğu hastalıklar şunlardır; hipofiz bezi yetersizliği, addison hastalığı, had göz iltihapları, şiddetli bronşiyal astma ve allerjik durumlar, romatoitartrit, had nikris (gut hastalığı) krizi, ateşli romatizma, had kan kanseri, hemolitik anemi, multipl, myelom, lenfatik kan kanseri, pemfigus vulgaris (öldürücü bir derihastalığı), septik şok. Ayrıca ekzama ve benzeri hallerde de faydalıdır.

Vücutta çok çeşitli tesirler icra eden bu hormon kandaki şeker miktarını artırdığından, dışarıdan ilaç olarak verildiğinde, şeker hastalarının durumunu ağırlaştırır. Ayrıca protein yıkımını uyarır ve yapımını azaltır. Bu tür ilaçların yağ metabolizması üzerine olan tesirinin esası hakkında bilinenler çok azdır. Kortizon tedavisi gören hastalarda aşırı yağ birikmesi yoğun olarak gözlenir.

Kortizon İçeren İlaçlarının Tıpta Kullanılmasının Nedeni;

Antienflematuar (iltihabi reaksiyonu giderici, doku şişmesini önleyici) etkisidir. Kortizonun diğer bir önemli etkisi de allerji önleyiciliğidir.

Suyun ve sodyum, potasyum gibi elektrolitlerin  vücuttaki dengesi üzerinde de rol oynayan kortizon, ayrıca immün sistemi (bağışıklık sistemi)ni baskılar.

Kortizon İçeren İlaçlarKortizon İçeren İlaçlar yüksek dozda uzun süre kullanıldığında, kıllanma, sivilce, ay dede yüzü, adet kesilmesi,  tansiyon yükselmesi, kemiklerin, kasların zayıflaması, mevcut tüberkülozun ve şeker hastalığının ağırlaşması, psikolojik bozukluklar, mide ülserinin azgınlaşması ve enfeksiyonlara karşı direncin kırılması gibi durumlar ortaya çıkar. Bunların hepsine birden ilk tanımlatan kişinin adına Cushing Sendromu denir.

Bu ilaçlar, herhangi bir hastalığı, tamamen tedavi etmez sadece yardımcı tedavi olarak uygulanırlar. Uzun süreli bir tedaviden mevcut diğer grup ilaçları denemiş olmalıdır. Çünkü Kortizon İçeren İlaçlar, çok dikkat ve devamlı kontrolü gerektirir. Gereksiz ve bilinçsiz uygulamalar ölüme kadar varabilen bir çok yan tesire yol açabilir. Tüm bu tehlikelere rağmen, bu ilaçlar, günümüzde en çok kullanılan ilaçlar arasındadır.

Kortizon İçeren İlaçların kullanımından önce, hasta sıkı bir kontrolden geçirilir, yardımcı ilaçlar verilir, gerekli tüm tedbirler alınır ve doktor kontrolünde tedavi sürdürülür.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır https://www.kortizon.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kortizon-vucuttan-nasil-atilir.html Sun, 18 Nov 2018 12:32:47 +0000 İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır Her ne kadar hastalıklardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duysak da kortizonun zararları ve vücuda bıraktığı hasarlar göz önüne alınd İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır Her ne kadar hastalıklardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duysak da kortizonun zararları ve vücuda bıraktığı hasarlar göz önüne alındığında pek çok kişi bunun vücuttan nasıl atılacağı konusunda araştırmalara girer.Kortizon vücudun ihtiyaç duyduğu ve fonksiyonunu yitirmiş bazı enzimlerin ve hormonal değerlerin alınmasını sağlar. Bu aşamada vücuda alınması gereklidir fakat buna ancak hekim karar verebilir. Hastalığın tedavi süreci sonrasında ise, kişilerde Bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlar; 
 • Kortizon adet düzensizliğine yol açar. 
 • Stres, gerginlik, mide bulantısı, kadınlarda karın şişkinliği gibi şikayetlere sebep olur. 
 • Hormonal dengesizlikler yaşatır. 
 • Kortizon hapları sivilcelerin artmasına, cilt de sıkıntılara da yol açar. 
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. 
 • Ani duygu değişimlerine yol açar. 
 • Kilo alınmasına neden olur. 
 • Kişilerin sürekli negatif bir ruh halinde olmalarına nede olur. 
Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle kortizonla tedavi bittikten sonra hastaların mutlaka İbrahim Saraçoğlu kortizon vücuttan nasıl atılır, kortizonu atmak için tüketilmesi gerekenler üzerine verdiği ipuçları ve kürlerin tarifini okuması gerekmektedir. Bu kürü mutlaka uygulayın fakat hamile iseniz lütfen bu kürü doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Çünkü bebeğin düşmesine  ya da sağlıksız doğmasına bile sebep olabilir. 

İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır

Malzemeler 
 • 15-16 saplı maydanoz,
 • 1 bardak su
 • Yarım limon,
İbrahim Saraçoğlu Kortizon Vücuttan Nasıl AtılırYapılışı: Öncelikle maydanozları yıkayıp, bir tencereye koyalım. Yarım limonu sıkıp, bir su bardağı suyu ekleyin. Blandırla çırpın. Bu işlemi bir robotla da yapabilirsiniz. Ardından bu kürü kahvaltıdan bir süre önce (15-20 dakika kadar) içiniz. 15 gün boyunca her sabah aç karna uyguladıktan sonra bir hafta kürü bırakınız. Bir hafta sonra ise, 15 gün daha aynı uygulamaya devam edin ve bırakın. Artık tekrarlanmaması gerekir. Bu kür hem cildi ve saçlarınızı canlandıracak hem de kortizonun atılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir husus da bu işlemi her sabah taze malzemelerle yapmalısınız. Önceden yapıp sonraki güne ayırmamalısınız. 
]]>
Emzirirken Kortizon Kullanımı https://www.kortizon.gen.tr/emzirirken-kortizon-kullanimi.html Sun, 18 Nov 2018 18:24:03 +0000 Emzirirken kortizon kullanımı, bir çok anne adayı bebeğini emzirirken yediği ve içtiği gıdalara dikkat eder. Bu nedenle beslenerek tükettiği her şey süte geçer. Emzirirken bir çok anne adayı çok zorda kalmadığı süre içeri Emzirirken kortizon kullanımı, bir çok anne adayı bebeğini emzirirken yediği ve içtiği gıdalara dikkat eder. Bu nedenle beslenerek tükettiği her şey süte geçer. Emzirirken bir çok anne adayı çok zorda kalmadığı süre içerisinde ilaç kullanmaz. Doktor tarafından mecbur olmadığı süre içerisinde emzirirken özellikle ağır ilaçlar kullanılmamalıdır. Emzirirken kortizon kullanan anne adayları bebeğini sütten kesmelidir. Bir çok anne mecbur kaldığı sürede kortizon kullanması, gerektiren sorunu var ise sağlığı açısından kullanmalıdır. Tabii ki bu durum oldukça her anne için oldukça üzücü bir durumdur.

Ciddi olan sağlık sorunlarında anne adayı doktor kontrolü altında kullanacağı kortizon ilacı durumunda anne bebeğini sütten keserek tedavi sonrası bebeğini tekrar emzirebilir. Fakat tedavi çok uzun sürer ise bebeğin meme emmeyi unutması söz konusudur. Emzirirken kortizon kullanımı bebeğe zarar verebilir anne sütünden geçerek etki yapan kortizon ilacı kullanımı bebekte ciddi hasarlar bırakabilir.


Emzirirken Kortizon KullanımıEmzirirken kortizon kullanımı bebeğe ne gibi zarar verebilir: 

Anne adayının kortizon kullanması büyük ölçüde ve uzun tedavilerde ise anne bebeğini emziremez. Fakat emziren anne adayı kullanacağı düşük gramajlı kortizon ilacı kullanabilir. Bu doktor gözetimi altında olarak, ayrıca ilaç kullanıldıktan 4 saat sonra anne bebeğini emzirebilir. Kullanılan kortizon ilacı 40 ml geçerse anne bebeğini sütten keserek mama veya ek gıda vermelidir. Emzirirken kortizon kullanımı yüksek miktarda kullanılır ise ve anne bebeğinin emzirmesini engellemez ise bebekte öncelikle yan etki olarak, gelişim bozukluğu olmasına neden olan bir ilaçtır. Bu sebepten dolayı gebelikte kortizon, ilaç, iğne, ve krem gibi ilaçlar kullanılmamalıdır.

Kullanır ise anne adayı kortizon ilacı bu kendi kararı ile olmamalıdır. Çünkü kortizon ilaç doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Kortizon ilaçları çok etkili ilaçlar grubunda yer almaktadır. Fakat bu ilacı hiç bir hasta reçetesiz kullanmamalı ve doktor önerisi olmadan hasta olan veya emziren anne adayı kendi isteklerine göre kullanmaları büyük tehlike oluşturarak, hasta olan kişiler bebeğin ve kendi sağlığını ciddiye atmamalıdır. Emzirirken kortizon kullanımı doktorunuz bebeğinizin sağlığını düşünerek ayarlanacağı miktarda kullanıldığı görülmüştür. Anne ve bebeğin sağlığını riske atmayan doktorunuz ilacın gramajını emziren anne ve bebeğin hayatını düşünerek tedavisini uygulayacaktır. 
]]>
Doğal Kortizon https://www.kortizon.gen.tr/dogal-kortizon.html Mon, 19 Nov 2018 17:55:15 +0000 Doğal Kortizon, Halk arasında zerdeçal (safran, tumeric-curcumin gibi isimler ile anılır) olarak bilinen bir baharat çeşididir. Piyasada kilo ile satılmakta ama tadı kötü olduğu için sade olarak kullanmak zor, yoğurt, pekme Doğal Kortizon, Halk arasında zerdeçal (safran, tumeric-curcumin gibi isimler ile anılır) olarak bilinen bir baharat çeşididir. Piyasada kilo ile satılmakta ama tadı kötü olduğu için sade olarak kullanmak zor, yoğurt, pekmez gibi gıdalarla karıştırılıp kullanmak daha iyi olur. Ama kullanımının zorluğundan dolayı araştırmalarda Phenocane ismli kapsülün kullanılmasının daha rahat olduğunu tespit edilmiştir. Piyasada değişik markalarlada satılıyor bu ismini verdiğim markanın kapsüllerinin çok iyi olduğu söyleniyor, biraz pahalı sanal mağazalarda 120 kapsülü 93 TL civarında. Tanıtımı aşağıda bulunuyor.Herkese geçmiş olsun.

Doğal KortizonTurmerıc ve boswellıa

Yeterince ilginçtir ki kortizondan çok daha iyi bir antienflamatuar olan curcumin içeren ve  herkesçe yaygın olarak  bilinen turmeric bu günlerde en güçlü steroidlerden birisi olmakta. Uzun yıllar boyunca curcumin kanser ve artiritis tedavisinde kullanılmakta olan formuller içinde kullanılmıştır, ancak phenocane üreticileri son yıllarda curcumin içinde bulunan curcuminoidi izolasyon yaparak bu yeni formülü enfalamasyon tedavilerinde curcumin den yüz kat daha etkili hale getirmiştir. DPLA ve Boswellia ile karıştırıldığında şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş doğal bir antienflamatuar meydana gelmiştir. Kronik bel ağrıları, eski spor yaraları, prostatit, artiritis tedavilerinde kullandığınızda bu inanılmaz antienflamatuar ağrı kesiciyi anında hissedeceksiniz. Ayrıca yine bu kronik infalamasyon neticesinde meydana gelebilen kanser vakalarından kendinizi koruyabilirsiniz.

Eğer ki internet üzerinde bir araştırma yaparsanız curcumin ile ilgili binlerce klinik araştırmalara rastlayabilirsiniz. Üretici tarafından isole edilmiş olan curcuminoid ise şu ana kadar bilinen en güçlü ve yan etkisi olmayan  doğal cox2 inhibitörüdür.

Curcuminoidler curcumisi oluşturan alt parçacıklardır. Curcuminin içeriğinde çok çeşitli curcuminoidler bulunmaktadır. Fakat üretici firma bunların 60 çeşidini 20 ye düşürmektedir ve bu 20 çeşitten de formül içersin de bulunan ve en etkili olan  1 curcuminoid elde edilmektedir.

Boswellıa cox2 inhibitörü özelliği taşıyan bir başka herb dür. Curcuminoid kadar etkili olamasa da formül içerisinde sinerjik bir etki kabiliyeti kazanmaktadır.

DLPA  yaygın bir aminoasittir vücudumuzun yüksek dozlarda seratonin devamlılığı sağlar. Serotonin ise beynimizin mutluluk hormonudur. Uzmanlar DPLA ile ilgili ağrı kesici  ve genel ruh halimizde geliştirici özelliklerini yayınlamışlardır.

Nattokinase Chese natto dan elde edilen bir enzimdir. Japon diyetinde kullanılmakta olan tipik bir soya fasulyesidir. Damar tıkanıklıklarını açma tedavilerinde başarı ile kullanılmaktadır.

]]>
Kortizon İçeren Kremler https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-iceren-kremler.html Tue, 20 Nov 2018 10:36:13 +0000 Kortizon, vücudumuzda salgılanan bir hormondur. Böbrek üstü bezlerinin üst kabuk bölgesinden salgılanır. Bu hormonun iltihaplanmalara karşı tedavi edici etkisi vardır. Kortizon hormonu, vücudumuzda bağışıklık sistemi, protein Kortizon, vücudumuzda salgılanan bir hormondur. Böbrek üstü bezlerinin üst kabuk bölgesinden salgılanır. Bu hormonun iltihaplanmalara karşı tedavi edici etkisi vardır. Kortizon hormonu, vücudumuzda bağışıklık sistemi, protein metabolizması, karbonhidrat metabolizması, lipitler gibi sistemlerde etkilidir. Kortizon; alerjik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, tümör tedavileri, kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, romatizma rahatsızlıkları, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, göz rahatsızlıkları, hormonal hastalıklar gibi çeşitli durumların tedavisinde kullanılır. Kortizon içeren ilaçları kullanan hastalar mutlaka doktor kontrolü altında tedaviyi sürdürmelidirler. 

Kortizon içeren kremler

Daha çok cilt hastalıklarında kullanılan ilaçlardır. Örneğin sedef hastalığından şikayetçi bir hastaya doktor kortizon içeren bir krem tedavisi başlatabilir. Kortizon içeren kremleri uzun süreli ve yüksek dozda kullanan kişilerde cilt yapısı değişmektedir. Tedavinin uygulanacağı bölgenin yüzde mi yoksa kıllı bir yüzeyde mi olduğu da fark yaratmaktadır. Kortizon terapisi hastanın bireysel durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde büyük önem taşıyan kortizon, düzenli kullanılması durumunda uzun vadeli bir kullanımda gereken dozun iyi ayarlanması gerekmektedir. Kortizon içeren kremler, sürüldükleri bölgeye direk olarak etki eder ve bazı uzun süreli, yüksek dozlu kullanımlarında sürülen bölgeyi aşındırabilir.

Kortizon İçeren KremlerKortizon içeren kremlerin yan etkileri 

Ciltte kortizon kullanımına bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Pişik, böcek sokması, cilt alerjisi, kaşıntı, sedef ve çeşitli egzama rahatsızlıklarında sık sık kullanılan kortizon içeren kremler ciltte yan etkiye sebep oldukları gibi vücutta da yan etkilere sebep olabilmektedir.

Kortizona bağlı ciltteki yan etkiler :
 • Ciltte incelme
 • Morarma, beyazlaşma
 • Sivilcelenme
 • Cilt yırtıkları
 • İltihaplar 
Özellikle bebeklerde oluşan pişiklerde kortizonlu kremler kullanıldığında ''cushing sendromu'' olarak bilinen ciddi bir hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin yüzünde şişmeler meydana gelebilir. Yüz ''aydede yüzü'' şeklini alabilir. Tedavi uzadıkça yan etkilerinin arttığı söylenebilir.
]]>
Kortizon Saç Dökülmesi https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-sac-dokulmesi.html Tue, 20 Nov 2018 16:02:54 +0000 Kortizon Saç Dökülmesi, Kortizon tıbbi tedavi yöntemlerinde bazen enfeksiyonel hastalıklarda bazense ağır tedavi gerektiren durumlarda başvurulan hastalığa etkisi oldukça fazla olmakla birlikte yan etkileri de fazla olan bir ilaç Kortizon Saç Dökülmesi, Kortizon tıbbi tedavi yöntemlerinde bazen enfeksiyonel hastalıklarda bazense ağır tedavi gerektiren durumlarda başvurulan hastalığa etkisi oldukça fazla olmakla birlikte yan etkileri de fazla olan bir ilaç türüdür. İğnesi ve hapı bulunur. Bunlardan hangisi hekim arafından verilirse kişi onu kullanmalıdır fakat hekim tavsiyesi dışında kişinin kendi kararıyla alabileceği bir ilaç değildir ve kontrolsüz kullanımlarda sakatlığa, kalıcı hormonal hastalıklara ve ölümlere kadar sebep olabilir. 

Bazen saç dökülmesi şikayetlerinde kortizonlu ilaçlar tavsiye edilmektedir. Fakat saç dökülmesinin gerçek nedeni bilinmeden direk ilaç alımı her zaman olumlu sonuç vermez. İlk olarak ilaca başvurmadan önce saç dökülmesinin nedenlerini araştırmalı ve daha doğal yollarla saç dökülmesini engellemeye çalışmalısınız. Örneğin saçlar; stresten, üzüntüden, beslenme alışkanlıklarından, saçınızın güçsüzleşmesinden, kullandığınız şampuan ya da diğer kimyasallardan, düzleştirici, maşa gibi ısıtıcılardan, başka bir hastalığa bağlı olarak da dökülebilir. Kansızlık, obezite ya da aşırı zayıflığa bağlı olarak vücutta bulunan herhangi bir deri hastalığından ya da mevsimlerden kaynaklı da saç dökülmeleri görülür. Bu nedenle ilk olarak saçlarınıza bir süre bakım yapmalı ve iyi beslenmeli, saçlarınızı güçlendirecek gıdalar tüketmelisiniz. Buna rağmen saçlarınız hala dökülmeye devam ediyor ve ciddi anlamda azalmalar varsa bir dermatoloğa giderek saçlarınızla ilgili sıkıntınızı belirtin. Hekim size kortizonlu ilaç tavsiye ederse, kullanımı alacağınız dozu, kullanım sürenizi mutlaka net bir şekilde öğrenin. Uzun süre bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız.Kortizon Saç Dökülmesi

Aynı zamanda kortizon saç dökülmesi için iyi olsa da yan etkileri dolayısıyla bağışıklık sisteminizin düşebileceğini de göz önünde bulundurun. Kortizonun yan etkilerinden uzaklaşmak ve kurtulmak için bolca sebze, meyve, yoğurt, limon, maydanoz ve su tüketin. Stresten uzak ortamlarda zaman geçirmeye çalışın. Saçlarınız için ise, doğal saç maskelerini uygulayın. Bal ve yumurtayı karıştırıp, saça uygulamak saçların güçlenmesine yardım eder. Aynı zamanda sarımsak yemek de içten bir tedavi yoludur Hem bağışıklık sisteminizi hem de saçlarınızı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için sarımsak tam bir mucizedir.
]]>
Kortizon Hapı https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-hapi.html Wed, 21 Nov 2018 13:54:42 +0000 Kortizon hapı, vücudumuzda bulunan böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonu düzenlemek için kullanılan haplardır. Bu haplar vücudumuzdaki karbonhidrat ve yağ hücrelerinin düzenlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Hormon d Kortizon hapı, vücudumuzda bulunan böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonu düzenlemek için kullanılan haplardır. Bu haplar vücudumuzdaki karbonhidrat ve yağ hücrelerinin düzenlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Hormon düzensizliklerinde vücudumuzda çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu kapsamda hormonları kontrol altına almak için çeşitli ilaçlar geliştirilmektedir. Kortizon hormonu vücut tarafından günlük çalışma ve istirahat anında farklı olarak salgılanır. İstirahat anında normal insanlarda 15 35 mg arasında salgılanmaktadır. Vücut kitle endeksi normal değerlerin üstünde çıkan insanlarda bu değerler daha yüksek çıkmaktadır. Vücut tarafından salgılanan kortizon miktarı günlük aktivitelere bağlı olarak da değişim gösterebilmektedir. Günlük vücut ısısının değişimi, hareketli bir yaşam ve stresli olma durumlarında salgılanan kortizon hormonu miktarı değişiklik gösterecektir. İnsan vücudu normal seyrinde en fazla sabah saatlerinde bu hormonu salgılarken gün içerisinde sinirli olma hali yaşandığında en fazla hormon bu sırada yaşanacaktır. Kortizon hormonu üretimi insan doğduğunda başlar ve ölünceye dek vücudun ihtiyaç duyduğu bir hormondur. Yağ ve karbonhidrat vücudun sağlıklı işleyişini devam ettirmek için çok önemli olduğundan ve bu metabolizmayı düzenleyen hormon kortizon hormonu olduğundan eksikliğinde doktor tavsiyesi ile vücuda kortizon takviyesi yapılmalıdır. Bu yöntemlerden birisi ise doktor tavsiyesi ile eczanelerde alınabilecek kortizon hapıdır.

Kortizon hapının kullanıldığı hastalıklar
 • Romatizma hastalıklarında; iltihaplı ve bağ dokusuna etki eden romatizma hastalıklarında, ankilozan artrit, spondilit artrit ve benzeri rahatsızlıkların ileri safhalarında kortizon hapı tedavisi uygulanır. 
 • Kan ile ilgili hastalıklarda vücut hormonlarını düzenlemek maksadıyla, sinir sistemi rahatsızlıklarında, kalp ve damar hastalıklarında, bağ dokusu hastalıklarında kortizon hapı kullanılmaktadır. 
 • Tümör tedavisinde, şoka girmiş durumdaki acil hastalarda, karaciğer, böbrek ve hormon hastalıklarında, idrar yolu rahatsızlıklarında ve göz ile ilgili bazı hastalıklarda kortizon hapı kullanılmaktadır. 
Bu tedavi uygulanırken beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Tuz hormon salgıları üzerinde etki oluşturabilecek bir madde olup kortizon tedavisi sırasında hastaların uzak durması gereken bir maddedir. Ayrıca hastaların tuz içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Aşırı yağlı besinler tüketilmemeli, şekerli ürünlerden yine uzak durulmalıdır. Çikolata, şekerli meşrubat, asitli içecekler ve kilo yaptıracak besinlerden uzak durulmalıdır. 

Kortizon HapıKortizon hapı yan etkileri
 • Küçük çocuklarda kullanıldığında gelişmelerinde aksaklıklar görülebilecektir. 
 • Vücudun belli yerlerinde şişlikler, hap kullanımı sonrasında vücudun belli bölgelerinde görülen şekil bozuklukları, örneğin ayak bileklerinde dışarı doğru çıkıntıların oluşması.
 • Kaslarda zayıflama, bu hapı kullanan hastalarda aktif spor yapması yüzme, yürüyüş yapılması önerilir. Adele zayıflığı görülebilmektedir. 
 • Kemik erimesi, ciltte kıllanma ve bazı bölgelerde çizgilerin oluşması, hipertansiyon görülmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. 
 • Mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi altındaki hastalarda sık olarak tetkikler istenmektedir. Kortizon hapı uzman doktorlar tarafından hastalara önerilmelidir. 
]]>
Dize Kortizon İğnesi https://www.kortizon.gen.tr/dize-kortizon-ignesi.html Thu, 22 Nov 2018 13:34:40 +0000 Dize kortizon iğnesi, kortizon iğnesi, vücudun bir bölgesinde hissedilen ağrı ve irini hafifletmeye destekçi durumda olan enjeksiyon şeklinde ilaçlardır. Kortizon iğnesi çok yaygın biçimde ayak bilek kısmı, dirsek, kal

Dize kortizon iğnesi, kortizon iğnesi, vücudun bir bölgesinde hissedilen ağrı ve irini hafifletmeye destekçi durumda olan enjeksiyon şeklinde ilaçlardır. Kortizon iğnesi çok yaygın biçimde ayak bilek kısmı, dirsek, kalça, diz, omuz, omurga ve bilek benzeri eklemlerde kullanılmaktadır. Ellerdeki ve ayaklardaki minik eklemlerde dahi kortizon iğnesinden faydalanılabilir. Kortizon iğneleri genelde bir kortikosteroid ilaç ve lokal anestezik içerir. Pek çok vaziyette, kortizon iğnesi doktor muayenehanesinde ya da hastanelerde uygulanır. Fakat, potansiyel önemli hemen yan etkilerinden ötürü bir sene içerisinde alabileceğiniz kortizon iğnesi sayısı sınırlı olmalıdır.   

Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı/akışkan enjeksiyonları

Bu metot en kolay biçimde diz eklemine enjeksiyonu menteşeleri yağlamaya alternatif bir tesir cihazı olarak izah edilebilir. İşlem hyoluronik asit preparatlarının eklem içerisine enjekte edilmesinden ibarettir. Hyoluronk asit naturel olarak eklem sıvısının elementlerinden biridir. Bu madde eklemi yaratan kemiklerin narin bir biçimde ötekisinin üstünden kaymasını ve eklem yük aktarımı esnasında şok absorbsiyonu olanağı sağlar. Hyoluronik asit preparatlarının eklem içerisinde kıkırdak oluşumunu arttırdıkları argüman edilmektedir. Fakat bu konuyla alakalı kesin olan ispatı yoktur. Osteoartritte-kireçlenme-eklem içerisinde bu madde normal yoğunluğundan aşağıya düzeylere iner. Bu sıvının enjeksiyonu diz osteoartritinde bir iyileştirme seçeneğidir. Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı/akışkan enjeksiyonları birtakım hasta olanlarda ilaç ve fizyoterapi ile giderilemeyen ağrıları gidermek olası olmaktadır. Horoz ibiği ve sentetik olarak üretilen 2 çeşitli preparat bulunur. Yumurtaya ve kümes hayvanları ürünlerine alerjisi olanlarda sentetik preperat seçim edilmelidir. Diz eklem sıvısında yükseliş varsa hyoluronik asit enjeksiyonu öncesi çoğalmış sıvı/akışkan alınmalıdır. Bir defada gereken madde verilebilirsede genelde 3-5 defada işlem bitirir. 

Dize Kortizon İğnesiDize kortizon iğnesi etkileri

Kısa dönemdeki etkiler   

 • Hiyoluronik asit çok çabuk bir ağrı kesici tesire sahip değilir.   
 • Enjeksiyon sonrasında ağrı, ısı artışı, hafif şişme benzeri lokal tepki belirtileri görülebilir. Bu belirtiler genelde uzunca sürmez ve buz uygulamasına yanıt verir.   
 • Enjeksiyon sonrasında önce 48 saat dize aşırı yüklenmek, mesela uzunca zaman ayakta durmaktan, koşmaktan ve zor kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Dize kortizon iğnesi yani eklem içi kortizon enjeksiyonu

Dizde şişlik olan vaziyetlerde en yüksek 2-3 defa eklem içi kortizon uygulanması şişlik ve ağrı kontrolü sağlamaktadır. İleri kireçlenmelerde tekrardan en yüksek 2-3 defa tatbik edilen kortizon hasta olanların ağrılarını belli bir süre zaman denetim edebilir. Operasyondan anında sonra hasta yer değneği kullanmadan doğruca bacağına yük vererek yürüyebilmekte, merdiven inip çıkabilmektedir. Dize kortizon iğnesi yapıldıktan sonra 3 gün buz uygulaması ve ev istirahati sonrasında hastalar 10-20 gün içerisinde gündelik işlerine geriye dönebilmektedir. Hastalar yürüyüşe 4-6 haftada başlayabilir ve spora 2-3. ay bitiminde dönebilir.

]]>
Yüz Felci Kortizon Tedavisi https://www.kortizon.gen.tr/yuz-felci-kortizon-tedavisi.html Fri, 23 Nov 2018 03:43:04 +0000 Yüz Felci Kortizon Tedavisi, yüzde meydana gelen felç durumu çoğunlukla kişinin yüzünün bir bölümünde yüz kaslarının felç olması sonunda ortaya çıkan rahatsızlıktır. Kişinin yüz sinirlerinin hasara uğraması veya sinir Yüz Felci Kortizon Tedavisi, yüzde meydana gelen felç durumu çoğunlukla kişinin yüzünün bir bölümünde yüz kaslarının felç olması sonunda ortaya çıkan rahatsızlıktır. Kişinin yüz sinirlerinin hasara uğraması veya sinir hücrelerinin gövdesinde meydana gelen bir hasar olmasından sonra yüz felcine sebep olabilmektedir. Ayrıca dış etkenlerde yüz felci rahatsızlığında bir neden olabilirken, aynı zamanda vücudun direncinin düşmesi de yüz felci için etkili olan durumlardan birisidir. Yüz felci tedavisinde çoğunlukla kişiye ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçlar 2-3 hafta süre ile ağız yolundan alınan kortizon ilaçlarıdır. Kortizon ilaçları içerdiği maddeler ile yüz bölgesindeki sinirlerin çevresinde ortaya çıkan ödemi azaltır ve yüz sinirlerinde daha fazla hasarın oluşmasını büyük ölçüde engeller. Kişide meydana gelen yüz felci rahatsızlığı oldukça hızlı ilerleyen bir durumdur. Yüz felci tedavisinde hastaların yakalık %85'inde iyileşme söz konusu iken, %10 hastada kısmi iyileşmeler olabilir. Yüz felci geçiren hastaların %5'inde ise tedavi sonucunda herhangi bir iyileşme göstermez. Yüz felci rahatsızlığının tedavisinde özellikle meydana geldikten sonra yaklaşık ilk 24-48 saat arasında hemen başlanması gerekmektedir. Çünkü yüz felci rahatsızlığında ne kadar erken kortizon tedavisine başlanırsa başarı oranı çok daha yüksek olmaktadır.

Yüz Felci Kortizon TedavisiYüz Felcinde Kortizon Tedavisi Nasıl Yapılır

Hastada yüz felci tedavisine ne kadar kısa sürede başlatılırsa, iyileşme oranı daha başarılı olmaktadır. Çünkü yüz felci rahatsızlığında kortizon ilaç tedavisine geç başlanır ise, yüz sinirlerinde ortaya çıkan hasarın ilerlemesi tedaviyi büyük ölçüde olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Çoğunlukla yüz felci geçiren hastanın kortizon almasını engelleyecek herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse, yüz sinirlerinde meydana gelen şişliğin azaltılması için kortizonlu ilaç tedavisi hemen başlatılabilir. Bazı yüz felci geçiren hastalarda ortaya çıkan ödem çözücü olan ilaçlarda kullanılmaktadır. Ayrıca yüz felci geçiren hasta teşhis esnasında uygulanan tetkiklerde virüsten kaynaklı olarak meydana gelen bir enfeksiyon tanısı yapılmışsa, antiviral ilaç kullanılmaktadır. Yüz felci esnasında kişide göz yaşında azalmalar, korneada kuruluk gibi sorunların ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Çoğunlukla yüz felci ile bu tip durumu gelişen hastalara gözlerini nemli tutması için göz damlası ya da göz yaşı için merhem ve ilaç kullanılması yaygın bir durumdur. Ayrıca yüz felci geçiren hastanın kortizon ilaç tedavisi yapılırken psikolojik açıdan desteği kesinlikle ihmal edilmemelidir. Eğer iyileşme sürecinde hastada meydana gelebilecek bir depresyon rahatsızlığının belirtilerine karşı mutlaka anti-depresan ilaçların kullanımı hasta üzerinde faydalı etkiler olmasına yardımcı olmaktadır.
]]>
Gebelikte Kortizon Kullanımı https://www.kortizon.gen.tr/gebelikte-kortizon-kullanimi.html Fri, 23 Nov 2018 23:30:29 +0000 Gebelikte Kortizon Kullanımı, hamilelik döneminde uzmanlar anne adaylarının pek de ilaç kullanmasını tavsiye etmemektedir. Fakat özellikle kronik romatizmal ağrıları bulunan anne adayları gebelikle gelen ağrılar ile birlikte ço Gebelikte Kortizon Kullanımı, hamilelik döneminde uzmanlar anne adaylarının pek de ilaç kullanmasını tavsiye etmemektedir. Fakat özellikle kronik romatizmal ağrıları bulunan anne adayları gebelikle gelen ağrılar ile birlikte çok daha fazla zorlanmaktadırlar. Bu nedenle anne adayları hem kısa süreli hem de düşük dozda kortizon ilaçlarını gebelikte kullanabilirler. Fakat anne adaylarının bu ilaçların da bebek için risk oluşturduğunu bilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kortizon kullanımının bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği ve bebekte bazı anormalliklere neden olabileceği saptanmıştır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki anne adaylarında kortizon kullanımının bebeğe yan etkilerinin daha fazla yansıdığı da tespit edilmiştir. 

Gebelikte Kortizon KullanımıGebelikte kortizon kullanımı, uzmanların tavsiyesi, gebelikte eğer zor bir durum yok ise kortizon kullanımı kesinlikle yapılmaması yönündedir. Bu zor durumlarda kullanmanız gerekse bile doktorunuz gebeliği göz önüne alarak hem ilacın dozunu hem de sıklığını ayarlayabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında yüksek dozda kortizon kullanan annelerde bebeğin 2-3 kat daha fazla oranda yarık dudak ve damak gelişimine de rastlanılabilir. Ayrıca gebelik döneminde kortizon kullanımı gerçekleştiren anne adaylarında da bazı risklerin ortaya çıkması yüksekle ihtimaldir. Gebeliğe bağlı olarak osteoporoz, diyabet ve hipertansiyon gibi problemler görülebilir. Ancak bilinmelidir ki bu problemler daha yüksek dozda kortizon kullanımı ile meydana gelmektedir. 

Gebelikte kortizon kullanımı, hamileliğin son 6 ayı içerisinde 3 haftadan uzun süre 20 mg kortizon tedavisi uygulanan anne       adaylarında doğum esnasında adrenal yetersizlik olarak bilinen böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması problemi de görülebilir. Bu nedenle doğum öncesinde bebeğin sağlığı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yapılan kortizon tedavilerinden prednizon ve prednizolan kordondan bebeğe daha az ulaşacağı için bu tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Sonuç olarak anne adayları çok mecbur kalırlarsa gebelik döneminde az miktar dozda kortizon kullanımı gerçekleştirebilirler. 
]]>
Kortizon İlacı https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-ilaci.html Sat, 24 Nov 2018 19:25:24 +0000 Kortizon İlacı, Böbreküstü bezinin kabuğundan salgı yapan, steroit yapıda, vücut için çok büyük bir öneme sahip olan hormona kortizon denir. Bu hormon, vücutta çok değişik ve önemli tesirler yapmaktadır. Kandaki şeker mik Kortizon İlacı, Böbreküstü bezinin kabuğundan salgı yapan, steroit yapıda, vücut için çok büyük bir öneme sahip olan hormona kortizon denir. Bu hormon, vücutta çok değişik ve önemli tesirler yapmaktadır. Kandaki şeker miktarını artırır. Kortizon ilacı dışarıdan verildiği zaman, şeker hastalarının durumu ağırlaşır. Vücut protein yıkımını uyarır ve yapımı azaltır. Kortizon ilacının yağ metabolizması üzerine olan etkisinin aslı ile ilgili çok az şey bilinir. Kortizon ilacı ile iyileşme sürecine olan hastalarda çok fazla yağ birikimi meydana gelir.

Kortizon İlacı Tıpta Kullanımı: Tıbbi olarak kullanımının en önemli nedeni, “antienflematuar” etkisine (iltihabi reaksiyonu giderme, doku şişmesini önleme) tabidir. Kortizonun diğer başka bir etkisi de, alerjiyi önleme tesirinin olmasıdır.

Elektrolitler (sodyum-potasyum) ile suyun vücut dengesi üzerinde kortizon rol oynar. Diğer bir önemli etkisi de immüne (bağışıklık sistemi) yaptığı baskılamasıdır.

Kortizon ilacı, Yüksek doz ile uzun süre kullanımında, adetlerin kesilmesi, sivilce, aydede yüzü, kıllanma, kemik ve kas zayıflaması, tansiyonda yükselme, tüberkülozun veya şeker hastalığının ağırlaşması, mide ülserinin artması, psikolojik bozukluk ve enfeksiyonlara karşı dayanıklılığın azalması durumu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık durumunun bütününe birden ilk bulan kişi adına izafeten "Cushing Sendromu" denilmiştir.

Kortizon İlacıKortizon İlacının Kullanıldığı Hastalıklar; Vücut içinde çok etkili tesirlere sahip olan bu Kortizon hormonunun, sentetik olarak, değişik türevleri yapılıp, eczanelerde ilaç olarak verilmiştir. Bu grup ilaçları şu hastalıklar içini yararlı olabilmektedir. 
 • Addison hastalığı 
 • hipofiz bezi yetersizliği 
 • şiddetli bronşiyal astma ve alerjik durumlar 
 • had göz iltihapları 
 • romatoitartrit 
 • ateşli romatizma 
 • nikris (gut hastalığı) krizi 
 • hemolitik anemi 
 • Kan kanseri 
 • multipl 
 • myelom 
 • müzmin 
 • lenfatik kan kanseri 
 • pemfigus vulgaris (bir tür deri hastalığı, öldürücüdür) 
 • septik şok 
 • Egzama ve benzeri olabilen diğer hallerde de faydalıdır.

Kortizon İlacı Kullanımı: Kortizon ilaçları, uygulandığı herhangi bir hastalığı, tam olarak tedavi etmezler. Uzun süreli bir tedavi için uygulamaya geçmeden evvel, iyice düşünüp taşınmalı ve diğer mevcut grup ilaçları denemiş olunmalıdır. Bunun nedeni kortizon grubu ilaçların, çok dikkat ve devamlı kontrolü gerektiren ilaçlar olmasıdır. Şuursuz, bilgisiz ve gereksiz uygulama ölüme kadar götürebilen çok fazla yan etkiye sahip olabilmektedir. Kortizon İlaçlarının bu tehlikelerine rağmen, günümüzde maalesef en fazla kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hasta bu ilaçları kullanmadan önce, sıkı bir kontrolden geçirilip, gerekli önlemler alınır, yardımcı olacak ilaç uygulaması yapılır ve doktor kontrolü altında tedaviye devam edilir.

Farklı nedenlerden dolayı (örneğin kanser), kortizonun fazla salgılandığı zamanlarda, yüksek doz ile uzun süreli kullanılmasında ortaya çıkan belirtilerde karakterize cushing hastalığı olur. Kortizon ilacının vücuda uygulanamadığı durumlarda ise (örneğin böbreküstü bezinin tüberkülozu) dermansızlık, iştah azlığı, zayıflamak, tansiyon düşmesi ve rengin esmerleşmesi ile karakterize Adison hastalığı oluşur.
]]>
Saçkıran Kortizon https://www.kortizon.gen.tr/sackiran-kortizon.html Sun, 25 Nov 2018 02:07:39 +0000 Saçkıran kortizon, Kortizon tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. İğne tedavisi İkinci sırada yer almaktadır. Kortizon kremi ile yapılan tedaviye göre daha başarılı olan kortizon iğnesi maalesef sadbe maddesi kadar etkili değil Saçkıran kortizon, Kortizon tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. İğne tedavisi İkinci sırada yer almaktadır. Kortizon kremi ile yapılan tedaviye göre daha başarılı olan kortizon iğnesi maalesef sadbe maddesi kadar etkili değildir. Saçkıran tedavisi yöntemleri arasında olan sarımsak, kimyasal maddelerle tahriş ve mezoterapi yöntemlerine göre daha etkilidir. İğne tedavisinde depo yani uzun süreli kortizonlar kullanılır. Kortizonlar 6-12 saat etkiliyken depo kortizonlar uygulandıktan sonra 15 gün boyunca etkisini sürdürür. Depo olmayanlara üstünlüğü sık sık enjeksiyon gerektirmemesidir.

Saçkıran kortizon: Uzun etkili kortizon ince iğneler yardımı ile saç dökülmesinin olduğu alana küçük noktalar halinde enjekte edilir. Toplamda bir ampul iğne yapılır. Dökülme alanının büyüklüğüne göre ilaç sulandırarak yapılır. Bu işlemin alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Kafa derisi vücuttaki diğer derilere göre daha sert olduğundan ağrılı bir uygulamadır. 15 günde bir yapıldığı için daha fazla kabul görmektedir. Başarı oranı olarak % 60-90'lar düzeyindedir.

Saçkıran KortizonSaçkıran kortizon: Kortizonun tüm yan etkileri saçkıran tedavisinde de geçerlidir. Uzun süre kullanımında kilo alma, tansiyon yükselmesi gibi yan etkileri olabilir. Asıl yan etkisi enjeksiyonun yapıldığı alanda görülür. Cildin incelmesine bağlı olarak çökmeler görülebilir, enjeksiyon yeri çukur kalabilir.
]]>
Kortizon Adet Düzensizliği Yaparmı https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-adet-duzensizligi-yaparmi.html Sun, 25 Nov 2018 08:27:31 +0000 Kortizon Adet Düzensizliği Yapar Mı; Kortizon, hem hayat kurtaran hem de bir çok hayatların ölümle burun buruna gelmesine sebep olan bir ilaç türüdür. Bu ilaç sayesinde ölümün eşiğine gelenler kadar ölümden dönen de çok k Kortizon Adet Düzensizliği Yapar Mı; Kortizon, hem hayat kurtaran hem de bir çok hayatların ölümle burun buruna gelmesine sebep olan bir ilaç türüdür. Bu ilaç sayesinde ölümün eşiğine gelenler kadar ölümden dönen de çok kişi vardır. Önemli olan dozunun, süresinin ve hangi amaçla kullanıldığıdır. Elbette olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri de vardır. 

Kortizonun Faydaları Nelerdir
 • Kortizon vücudun ihtiyaç duyduğu ve fonksiyonunu yitirmiş bazı enzimlerin ve hormonal değerlerin alınmasını sağlar. 
 • Bu yolla vücut işleyişine devam eder.
 •  Özellikle böbrekler için steroitin salgılanması için en gerekli hormondur. 
 • Aynı zamanda kortizon alerjik reaksiyonlara karşıda faydalıdır. 
 • Dokularda görülen kabarma ve şişmeyi engeller. 
 • Aynı zamanda kortizon iltihap kurutucu etkiye sahiptir. Bu nedenle ciddi boyutlarda oluşan enfeksiyonel hastalıklarda oldukça yararlıdır. 
Kortizon Adet Düzensizliği YaparmıKortizon Olumsuz Etkileri Nelerdir ve Adet Düzensizliği Yapar Mı
 • Kortizonun yan etkilerinden biri de adet düzensizliği yapmasıdır. Kortizon kullanan kişilerde sık ratlanan durumlardan biri olan adet düzensizliği kadınlarda hormonal bir sorun oluştuğunun da göstergesidir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra da bir süre devam eder. 
 • Kortizon adet düzensizliğine yol açtığından doğal olarak stres, gerginlik, mide bulantısı, kadınlarda karın şişkinliği gibi şikayetlere de sebep olur. 
 • Aynı zamanda sivilcelerin artmasına, cilt de sıkıntılara da yol açar. 
 • Ara ara yaşanan adet ancılarının kortizonla beraber arttığıını söyleyenlerde vardır. Bunun sebebi aslında bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. 
]]>
Hamilelikte Kortizon Kullanımı https://www.kortizon.gen.tr/hamilelikte-kortizon-kullanimi.html Mon, 26 Nov 2018 00:00:23 +0000 Hamilelikte kortizon kullanımı, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek her anne adayının düşüncesidir. Bir çok doktor hamile olan anne adayı için ilacı pek kullanmayı tavsiye etmez. Tabii ki bu durum çoğu hamile kadında bu Hamilelikte kortizon kullanımı, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek her anne adayının düşüncesidir. Bir çok doktor hamile olan anne adayı için ilacı pek kullanmayı tavsiye etmez. Tabii ki bu durum çoğu hamile kadında bu mümkün olmayabilir. Birçok hamile olan anne adayında beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilir. Bu oldukça olası bir ihtimaldir, böyle durumlar karşısında anne adayının ortaya çıkan hastalığı nedeni ile ilaç kullanması gerekebilir. Fakat bazı anne adaylarında ise romatizma hastalıklar ve kronik olan hastalıklar nedeni ile hamilelikte kortizon kullanımı mümkün olabilir. Tabii ki hamilelikte kortizon kullanımı tam anlamı ile doktor kontrolü altında olmalıdır. Ayrıca doktor tavsiyesi üzerinde olmalı. Birçok anne adayı bu durum karşısında oldukça bebeğine bir şey olacak korkusu ile tedirgin olur.

Doktorunuz size kortizon veya kortizonlu ilaç öneriyor ise mutlaka hamilelikte kullanılması gerekiyor ise kullanılmalıdır. Genel anlamda doktorunuz siz ve bebeğinizi riske atmaz, bu şekilde hamilelikte kortizon kullanımı doktorunuzun vereceği ilaç ise düşük grmajlı ilaç vererek tedavinize bebeğinize ve size zararı olmadan devem etmesini sağlamaktadır. Hamile olan anne adayı öncelikle doktoruna güvenmelidir. Hamile olan anne adayları ciddi veya geçici bir hastalık süreci içerisinde kortizon kullanılması gerekiyor ise zorunlu durumlarda doktorun, uygulayacağı kortizon tedavisinde en düşük toz en kısa süre ile kullanılmalıdır.

Hamilelikte Kortizon KullanımıHamilelikte kortizon kullanımı bebeğe zarar verir mi: hamilelikte mecbur olunmadığı taktirde doktor ilaç verme taraftarı değildir. Bir çok anne adayı bu konuda sıkıntı yaşamaktadır. Hamilelik sürecinde veya öncesinde olan ve oluşan hastalık durumlarında ilaç kullanılması mecbur olabilir. Özelikle romatizma veya kronikleşen hastalıklarda bebek zarar görebilir. Bu nedenle hamilelikte kortizon kullanımı zorunlu olarak kullanılmaktadır. Tabii ki bu durumda anne adayı ve bebek risk altına girebilir. Doktor önerileri ve kortizon kullanılması hamileler için ilk üç ay önerilmez. Hamilelik süreci olan ilerleyen haftalarda kortizonu hastaya gözetim altında ve düşük dozajda uygulamaktadır. Bu nedenle anne adayı daha rahat olmalıdır. Yüklü miktarda kortizon uygulanması hiç bir hamileye uygulanmaz. Bu nedenle hamilelikte kortizon kullanımı doktor kontrolü altında uygulanır ise anne ve bebeğin sağlığı güvende olur.
]]>
Bel Fıtığı Kortizon İğnesi https://www.kortizon.gen.tr/bel-fitigi-kortizon-ignesi.html Mon, 26 Nov 2018 14:57:04 +0000 Bel fıtığı kortizon iğnesi, Bel bölgesinde yaşanan ağrı ve sıkıntıların en önemlisi bel fıtığı hastalığıdır. Omurlar arasında disk dediğimiz yapının içerisinde ağır kaldırma zorlanma gibi aktivitelerden sonra etr Bel fıtığı kortizon iğnesi, Bel bölgesinde yaşanan ağrı ve sıkıntıların en önemlisi bel fıtığı hastalığıdır. Omurlar arasında disk dediğimiz yapının içerisinde ağır kaldırma zorlanma gibi aktivitelerden sonra etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapması ile meydana gelen durum bel fıtığıdır. Bu hastalığın belirtileri genelde bacak ve bel ağrısı şeklinde kendisini gösterir. Oluşan bu ağrılarda ayrıca hareketlilik, ağır kaldırmak hapşırık ve öksürük ile  artış meydana gelir ve bel fıtığı ağrıları bunlarla birlikte bacaklara doğru yayılım gösterir. Belde oluşan sinir kökü hasarına bağlı olarak da ayaklarda uyuşma güç kaybı ve de karıncalanma gibi belirtilerde meydana gelir. 

Bel fıtığı kortizon iğnesi, öncelikle belirtilerin bir kısmının bile gözlemlenmeye başlaması ile en kısa sürede bir hekime görünmeli ve MR gibi laboratuvar testleri ile hastalığın tanısının konulması gerekmektedir. Hastalık başlangıcı veya ilerlemiş sevideki bir bel fıtığı hastalığında öncelikli tedavi fizik tedavidir. Yalnız bazı durumlarda hastadaki sinir sıkışmasının sinir kökündeki etkisine bakabilmek için ayrıntılı fizik muayene ve EMG çekimi yapılması gerekir. Bu kontrol ve testlerden sonra hastaki sinir kökü tahribatı ileri seviyede ise durum ciddiyetini arttırır. Bu tür durumlarda ise epidural enjeksiyon dediğimiz kortizon iğnelerinin hastalarda uygulanması ile yapılan tedavi yöntemi kullanılabilir. Günümüzde cerrahi müdahaleye son çare olarak bakan bütün tıp dünyasında alternatif tedavi yöntemi olarak kortizon iğneleri devreye girmiştir. Kortizon iğneleri hastalara üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan belin orta kısmına yapılan, kuyruk sokumuna yakın kısımdan yapılan ve direkt sinir kanalına yapılan şeklinde başlıklar ile ifade edebiliriz. Bunlardan kuyruk sokumuna yapılan kortizon iğneleri hastalığın rahatlatılmasında yüzde yetmiş oranında etkilidir. Belin tam orta kısmına yapılan kortizon iğneleri ise, uzun zamandır bel fıtığı hastalarına uygun bir yöntemdir. Özellikle her iki sinir kanalını da daraltan ve kanal daralması olarak adlandırılan orta dereceli fıtıklarda kullanılan bir kortizon iğnesi tedavisi yöntemidir. Bunun dışında üçüncü olarak direk sinir kanalına uygulanan kortizon iğneleri de epidural tedavi yöntemleri içerisinde etkisini kanıtlayan tedavi yöntemlerindendir. 

Bel Fıtığı Kortizon İğnesiBel fıtığı kortizon iğnesi

Son dönemlerde kullanılan yöntemlerden olan direkt sinir kanalı enjeksiyonu bel fıtığı hastalıklarında etkili bir yöntemdir. Ancak bel fıtığı rahatsızlıkların bir çoğu kendisini yeniden tekrar eden hastalıklardır. Dolayısı ile bu tedavi yönteminde fıtığın olduğu sinir kanalına yönelik yapılanması fikrinden yola çıkılarak sinir kanalına kortizon iğnesi enjeksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemdeki asıl amaç tek bir sinir üzerine yapıldığından sadece o sinire müdahale edilmesini sağlar böylelikle sadece orada tedavi yapılmasını sağlar. Ayrıca bu yöntemde kullanılan kortizon ilacının dozacı da daha az olduğundan hastaya olacak olumsuz etkileri de o oranda azalış gösterir. Direk hasar görmüş sinir üzerinde işlem yapılması hastanın iyileşme oranını en yüksek düzeye çıkarır. 

Bel fıtığı kortizon iğnesi tedavisi, Direkt sinir kanalı kortizon iğnesi yönteminde uygun doz ve sayıda kullanıldığından güvenli ve etkili bir ilaçtır. Sağlıkla kalın.
]]>
Kortizon Ödemi Nasıl Atılır https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-odemi-nasil-atilir.html Mon, 26 Nov 2018 22:06:25 +0000 Kortizon ödemi nasıl atılır, kortizon böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan ve vücutta olan bir hormondur. Kortizonun görevi, vücutta karbonhidrat ve yağ oranını düzenlemektir. Gün içerisinde salgılanan kortizon oran Kortizon ödemi nasıl atılır, kortizon böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan ve vücutta olan bir hormondur. Kortizonun görevi, vücutta karbonhidrat ve yağ oranını düzenlemektir. Gün içerisinde salgılanan kortizon oranı değişebilmektedir. Bu kortizon oranı kilolu insanlarda zayıf insanlara oranla daha fazladır. Gün içerisinde kortizon oranı, kan basıncına, vücut ısısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Vücut genel olarak kortizonu sabah saatlerinde üretir. Sinirin yoğun yaşandığı zamanlarda kortizon oranı 10 katına çıkmaktadır. Kortizon üretimi doğumun 3. haftasından itibaren başlar ve ölüme kadar devam eder. Kortizon genel olarak tehlikeli sonuçlara neden olsa da hiç olmaması da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Doktor kontrolünde hastaya kortizon verilebilmektedir. Birçok hastalıkta kortizon kullanılmaktadır. Bu tedavi uygulanmadığında hastanın ölümü kaçınılmaz bir sonuç olabilmektedir. Doğumda bebeklerde oluşan kortizon eksikliği bebeklerin özürlü doğmasına sebep olabilmektedir. 

Kortizon Ödemi Nasıl AtılırKortizon ödemi nasıl atılır, kortizonun vücuttan tamamen atılması mümkün değildir. Çünkü insanlarda her zaman böbrek üstü bezlerinde kortizon salgılaması olmaktadır. Ayrıca vücutlar da hiç kortizon olmaması da ölümlere sebep olabilmektedir. Yüksek dozda kortizon kullanan kişilerde vücuttan atmak çok zordur. Başta yüz olmak üzere boyun, karın ve kollarda şişkinlik meydana gelebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak yani ödemi azaltmak için bir çok yöntem uygulanabilmektedir. Tuzlu, şekerli yiyecekleri ve hamur işini kortizon kullanıldığı zaman tüketmemek ödem açısından daha yararlı olmaktadır. Bu sayede ödem oluşumu azalmaktadır. Kortizon kullanırken beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle tatlılardan kaçınılmalı, tuz oranı azaltılmalı, kalsiyum oranı artırılmalı, sodyum içeren gıdalardan kaçınılmalıdır. Kortizondan ancak ödem söktürücü bitkiler sayesinde kurtulma şansı elde edersiniz. Özellikle tuz ve şekeri kesmeli, yağlı yemeklerden ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 
]]>
Kortizon Şişliği Nasıl Geçer https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-sisligi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 09:21:21 +0000 Kortizon Şişliği Nasıl Geçer,  Kortizon, böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan bir hormondur. Kortizonun başlıca görevi vücuttaki karbonhidrat ve yağ dengesinin düzenlemektir. Ayrıca vücuttaki kan şekerinin bileş Kortizon Şişliği Nasıl Geçer,  Kortizon, böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan bir hormondur. Kortizonun başlıca görevi vücuttaki karbonhidrat ve yağ dengesinin düzenlemektir. Ayrıca vücuttaki kan şekerinin bileşimini ve proteinin yapı taşlarına parçalanmasını da sağlar. Gün içinde vücudun salgıladığı kortizon oranı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Gün içinde salgılanan kortizonun oranı kan basıncına ve vücut ısısına göre değişir. Kortizon vücut dinlenirken bile üretilir. Dinlenme sırasında üretilen kortizon miktarı ortalama olarak 25-30 mg arasındadır. Bu oran kilosu fazla olan kişilerde daha fazladır. Vücutta kortizon en fazla sabah saatlerinde üretilir. Yoğun sinir yada stress yaşandığı durumlarsa ise kortizon üretimi neredeyse 10 kat daha artabilir. Kortizon genel olarak tehlikeli sonuçlara neden olsa da, verilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta sadece böbrek üstü bezlerinde salgılandığı için, bu bölgede bir sorun yaşanması halinde doktor kontrolünde kişiye mutlaka kortizon verilmelidir. Romatizmal, alerjik ve kan hastalıklarında da kortizon tedavisi uygulanır. Kortizonun bu kadar olumlu etkilerinin olmasının yanı sıra aşırılığı durumunda vücuttan kendi halinde atılması mümkün olmayan bir hormondur. Kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı karında ve omuzlarda yağ toplanmasına, tansiyon yükselmesine, vücudun su ve tuz tutumundan kaynaklı olarak yarattığı ödeme kadar ciddi yan etkileri bulunur. Kortizonun vücutta ödem yaratması özellikle yüksek tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği çeken hastalarda olumsuz etkiler yapar. Ayrıca vücuttaki insülin dengesini bozarak kan şekerinin yükselmesine de sebep olur. Kortizonun en ciddi yan etkisi ise yüz bölgesinde şişme yaratmasıdır. 

Kortizon Şişliği Nasıl Geçer

Kortizon şişliği nasıl geçer, kortizon vücuttan nasıl atılır

Kortizonun vücuttan tamamen atılması mümkün olmaz. Çünkü insanlarda her daim böbrek üstü bezlerinde kortizon salgılaması gerçekleşir. Vücuttaki kortizon dengesini sağlamak için hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Ancak düzenli beslenme ile bu denge sağlanabilir. Kortizon kullanan hastaların tuz tüketimini azaltması gerekir. Bunun sebebi kortizonun böbreklerdeki tuzun geri emilimini artırır. Bu da hastalarda yüksek tansiyon oluşmasa neden olur. O nedenle kortizon kullanan hastaların tuz tüketimini minimum düzeye indirmesi ve hatta hiç tüketmemesi gerekir. Hastalar tuzu azalttığında, potasyum açısından zengin şekilde beslenme düzeni kurmalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı olacak şekilde beslenmelidir. Kortizon aynı zamanda bağırsaklardan kalsiyumun emilimini azaltır. Bunun en büyük sonucu olarak uzun süre kortizon tedavisi gören hastalarda kemik yıkımı fazlalaşır. Bu süreçte düzenli olarak kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır. Beslenme programı potasyumun yanı sıra kalsiyum oranı yüksek olan yoğurt, peynir, balık gibi gıdalarla da desteklenmelidir. Kortizon verilen kişilerde iştah arttığı için genelde karbonhidrat içeren besinlere karşı aşırı bir istek doğar. Fakat tatlı ve yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Beslenme programı hazır gıda tüketiminden uzak olmalıdır. Evde yapılan katkısız besinler tercih edilmelidir. Kortizon vücudun belirli bölgelerinde ödem yarattığı için günlük su tüketimine de dikkat edilmelidir. Günde en az 2,5 litre su içerek bir nebze olsun vücuttaki fazla kortizon dışarı atılabilir. 

]]>
Kortizon Sonrası Zayıflama https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-sonrasi-zayiflama.html Tue, 27 Nov 2018 23:34:29 +0000 Kortizon Sonrası Zayıflama, genellikle hormon tedavisi gören insanların tedavi sırasında oluşan ödem ve alınan kilolardan kurtulmak için en sık sorulan sorulardan biridir. Genellikle kortizon destekli hormon tedavileri uzun süreli Kortizon Sonrası Zayıflama, genellikle hormon tedavisi gören insanların tedavi sırasında oluşan ödem ve alınan kilolardan kurtulmak için en sık sorulan sorulardan biridir. Genellikle kortizon destekli hormon tedavileri uzun süreli ve sık doz aralıkları ile olmuş ise kişinin bedeninde ödem oluşabilir. Kortizon kaynaklı tedaviler halsizlik yapacağı için tedavi süresince kilo alımı da olacaktır. Bu ödem ve kilolar tedavi sonlandıktan sonra kendiliğinden bir süre içinde gidebileceği gibi bazen özel kürler ve egzersizler yapmak gerekebilir.

Kortizon Sonrası Zayıflama Nasıl Olur

Kortizon, böbrek üstü bezlerinde üretilen ve insan bedeninde kendiliğinden var olan bir hormondur. İnsan sağlığı açısından son derece önemli özellikle bağışıklık sistemi için önemlidir. Aynı zamanda kortizon asabiyet hormonu olarak bilinir. Sabah saatleri en çok salgılandığı zamanlardır, bunun dışında öfke ve stres anlarında, cerrahi operasyonlar sırasında da yükselebilir. 

Kortizon genellikle bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların ve sistematik organ hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılan bir hormondur fakat dışarıdan kortizon hormonu vermek kişide, kıllanma, ödem, halsizlik, duygu değişimler, sivilce problemleri, deride incelme morarma gibi yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler içinde insan bedeninde en çok rahatsızlık vereni ödemden kaynaklanan kilo alımıdır. Özellikle bel ve yüz bölgesinde yuvarlaklaşma ve hatların kaybolması, kişiyi en çok rahatsız eden durumdur.

Kortizon Sonrası ZayıflamaKortizon sonrası zayıflama ödeme bağlı olduğu için güç olabilir. Öncelikle ödemin vücuttan atılması gerekir. Bunun için özellikle ödem attıran egzersizler yapmak ve ödem attıran kürler yapmak gerekir.

Ödem attıran kür olarak, özellikle rezene, anason, maydanoz yaprağı veya mısır püskülünü kaynatmak suretiyle elde edilen kürler faydalı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey kürü içerken sadece sıvıyı tüketmek içinde bitki olmamasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca yeşil meyve ve sebzelerden yapılan detoks smoothieler ödem atmakta çok faydalı olabilir. Yeşil elma, misket limonu, taze ıspanak yaprağı, çiğ brokolinin mikser ile çekilerek sıvı haline gelmesi ile hazırlanan içecek sabahları aç karnına tüketilir ise ödem atmakta son derece faydalıdır.

Kortizon sonrası zayıflama için özellikle zayıflamanın devam ettiği dönemde tuz tüketimine dikkat etmek gerekir. Turşu, cips, salamura gibi aşırı tuz ihtiva eden gıdaları tüketmemek gerekir. Tuz ödem atılmasına engel olacağı için detoks ya da kür yapılırken tuz katmamaya özen göstermek gerekir. 
]]>
Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır https://www.kortizon.gen.tr/ahmet-maranki-kortizon-vucuttan-nasil-atilir.html Wed, 28 Nov 2018 00:51:32 +0000 Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır, aslında kortizon değil kortizondan kaynaklanan ödemin vücuttan atılması içim Ahmet Maranki tarafından hazırlanan kür ve şok diyettir. Kortizon insan vücudunda olan ve böbrek üstü Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır, aslında kortizon değil kortizondan kaynaklanan ödemin vücuttan atılması içim Ahmet Maranki tarafından hazırlanan kür ve şok diyettir. Kortizon insan vücudunda olan ve böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir hormondur, yani kortizonu atmak diye bir şey yoktur fakat, kortizon destekli görülen tedavilerde vücutta ödem oluşur ve bu ödem yüzde ve bel bölgesinde yuvarlaklaşma ve hatların kaybolmasına sebep olur. Bu durum kişinin bir anda çok fazla kilo almış gibi görünmesine sebep olur. Ödemin vücuttan atılması için bazen şok diyetler yapmak gerekebilir. Ahmet Maranki tarafından hazırlanan üç günlük şok diyet bu konuda gayet başarılıdır.

Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır

1. Gün; Sadece sabahtan öğlene kadar ılık yeşil elma kompostosu tüketilmelidir. Hazırlamak için, iyi yıkanmış ve temizlenmiş iki üç adet yeşil elma bir kaç tane kabuk tarçın, karanfil ve bir kaç kuru üzüm ile iyice kaynatılır isteğe bağlı olarak süzülerek ya da blender dan geçirilerek tüketilebilir.
Öğleden akşama kadar ise, sadece lahana çorbası tüketilir. Hazırlamak için, bir küçük beyaz lahana, soğan, sarımsak, bir kaç yeşil biber ile zerdeçal, zencefil, kimyon, karabiber ve kırmızı biber eklenerek çorba hazırlanır. İstenir ise püre yapılır ya da taneli olarak tüketilebilir.
Gün boyunca yeşil çay ve bol su tüketmekte fayda vardır.

Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır2.Gün; Sadece çiğ gıdalar gün içinde tüketilmelidir. Mesela sabah iki salatalık, öğlen salatalık marul yaprakları, havuç gibi çiğ sebzeler. Akşam ise hafif haşlanmış kabak gibi sebzeler tüketilebilir. Ayrıca ara öğünlerde sadece yeşil elma ve bol su tüketilmelidir.

3. Gün; Sabah bir bardak yarım yağlı süt, bir kaç ceviz içi, öğlen, az zeytinyağı ile hazırlanmış bir kaç kabak ve yağsız yoğurt, akşam ise, taze fasulye, brokoli ya da ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketilmelidir. 

Bu kürün uygulandığı sırada alkol ve sigara asla alınmamalı ve kırmızı et tüketilmemelidir. Ayrıca bol su tüketmek, rezene çayı, yeşil çay gibi bitki çayları tüketmek gayet faydalı olacaktır. 
]]>
Kortizon Bitkisel Tedavi https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-bitkisel-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 19:16:11 +0000 Kortizon Bitkisel Tedavi, Tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kortizon çeşitli hastalıklarda kullanılabildiği gibi, romatizmaya bağlı olan hastalıklar başta olmak üzere, bir çok alerjik Kortizon Bitkisel Tedavi, Tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kortizon çeşitli hastalıklarda kullanılabildiği gibi, romatizmaya bağlı olan hastalıklar başta olmak üzere, bir çok alerjik durumda, örnek olarak astım ile ilgili rahatsızlıklarında, akciğer hastalıklarında, bir çok cilt hastalıklarında, göz iltihabı hastalıklarında, kan hastalıklarında ve hemotolojik durumlarda, kalp krizi sonrası gelişen bir takım sendrom vakaları ve bazı bağırsak rahatsızlıkları dahilinde kullanılmaktadır. Bu yüzden kortizon insan vücudunda salgılanan en önemli hormondur ve böbreküstü bezlerde üretilir. Kortizon tedavisi, çok çeşitli yöntemler ile vücuda uygulanmaktadır. Kortizon, ağızdan tablet şeklinde alındığı gibi bununla beraber enjeksiyon şeklinde de verilmektedir. Ayrıca cilt rahatsızlıklarında merhem kıvamında cilt yüzeyine uygulanmaktadır. Şayet ilacın bütün vücuda uygulanması gereken durumlarda, ilaca en düşük dozlar halinde başlanması gerekir. Böylece yan etkileri açısından kısmen de olsa daha düşük olmasını sağlamaktadır. İlaca bağlı olarak bir diğer yöntem ise, ilacın yan etkisine bağlı olarak tuz tüketiminin azaltılması büyük önem taşıyor. Kortizon insan vücudunda karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemek için görev yapar. Gün içerisinde vücutta üretilen kortizon miktarı kişiye göre farklılık göstermektedir. Yani zayıf yapılı insanlara göre kilolu insanlarda kortizon üretimi daha fazladır. Vücudun salgıladığı kortizon oranı için vücut sıcaklığına, kan basıncına ve zamana bağlı olarak değişebilir. Kortizon üretimi açısından sabah saatlerinde daha fazla gerçekleşir. Ayrıca yoğun sinir ve stres anında kortizon yaklaşık olarak on kat daha artarak salgılanabilir. Bu amaçla bitkiler üzerinde binlerce araştırma ve deney yapılıyor. Araştırmalar bitkisel tedavi yöntemleri ile bu hastalığa iyi geldiğini ispatlıyor.

Kortizon Bitkisel TedaviKortizon Bitkisel Tedavi

Meyan Kökü; Meyanın en çok kullanılan kısmı kökleridir. İçeriğinde kortizona benzeyen doğal bir madde bulunur. Bu madde sayesinde kortizon gibi alerjilere, kaşıntılara, düşük tansiyona ve yorgunluğa iyi gelir. Meyan kökü çay olarak içildiği zaman canlılık verir, öksürüğü azaltır ve tansiyonu dengeler. Kortizona benzer yapısı ile meyan kökü, kortizon yerine kullanılabilir ve tedaviye destek verir.

Enginar; Enginarın en büyük özelliği toksinleri arındırır. Vücuttaki zehirli maddeleri atma etkisi sayesinde başta romatizma hastalığı olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı çok etkilidir. İçeriğinde bulunan folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

Pancar; Özellikle böbrekleri çalıştırır. En önemlisi bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede vücuttaki tuz oranını dengede tutmayı sağlar.

Kuş Üzümü; 100 gramı günlük olarak C vitamini ihtiyacının üç katını karşılar. İçeriğinde bulunan antibakteriyel ve yanmayı önleyici etkileri vardır. Ayrıca zengin potasyum barındırır. Yanı sıra düşük tuz içeriğine sahiptir. Bu hastalar için önemli bir doğal ilaçtır.  

Kabak; 100 gram kabak günlük olarak folik asit ihtiyacının dörtte birini karşılar. Yüksek orandaki potasyum ile tuz dengesini sağlar.

Zencefil; Uyarıcı etkisi ile kan damarlarını genişletir. Böylece kan dolaşımını artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.
]]>
Kulağa Kortizon İğnesi https://www.kortizon.gen.tr/kulaga-kortizon-ignesi.html Thu, 29 Nov 2018 07:51:59 +0000 Kulağa kortizon iğnesi: Üç gün gibi kısa bir süre içerisinde ilerleyerek işitmede kısmen veya tamamen kayıp olmasına ani işitme kaybı denir. Genellikle tek kulak etkilenir. Hastalar genel olarak sabah kalktıklarında kulakları Kulağa kortizon iğnesi: Üç gün gibi kısa bir süre içerisinde ilerleyerek işitmede kısmen veya tamamen kayıp olmasına ani işitme kaybı denir. Genellikle tek kulak etkilenir. Hastalar genel olarak sabah kalktıklarında kulaklarında uğultu ve çınlamanın olduğunu ve işitmenin azaldığını, bazıları da gün içinde giderek duymadıklarını da ifade eder.

Kulağa kortizon iğnesi: Ani işitme kaybı yaşayan  hastaların çoğunda hastalığın sebebini belirlemek mümkün olmaz. Hastaların çok azında tanı konulabilir. İşitme kaybına; Kulağa zararlı bazı ilaçlar, Kabakulak, kızamık gibi ateşli hastalıklar, kafa ve kulak travması, ani gürültüye maruz kalma gibi sebepler neden olabilir. Nedeni belirlenemeyen işitme kaybı hastalıklarında bazı problemlerin etkiliği olduğu tahmin edilmektedir. Bunlar arasında; İç kulak içerisinde yer alan sıvı dolu katmanlar içinde yer alan çok ince zarların yırtılarak sıvıların birbirine karışması, kulağa giden çok ince damarların tıkanarak kulağa kan gitmemesi, iç kulağın hasar görmesi sayılabilir. Ani işitme kaybında görülen şikayetler arasında
 • Ani işitme kaybı
 • Kulakta uğultu veya çınlama
 • Kulakta dolgunluk, basınç hissi
 • Dengesizlik
 • Baş dönmesi gibi nedenler sayılabilir.
Kulağa Kortizon İğnesiKulağa kortizon iğnesi: Ani işitme kaybının tedavisi hakkında belirlenmiş kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Pek çok farklı ilaç ve tedavi yöntemleri denenmiştir. Bu nedenle bazı doktorlar ani işitme kaybı ile gelen hastalara çok uzun ilaç listeleri vermektedir. Bu ilaçların arasında çeşitli serumlar, kan dolaşımını güçlendiren, damar genişleten bazı ilaçlar ve bunların yanında tesadüfen kullanılmış çok sayıda ilaçlar mevcuttur. Ancak tüm bu ilaçlar içerisinde bilimsel çalışmalar ile ani işitme kaybında gerçekten etkin olduğu kanıtlanmış ilaç kortizondur. Kortizon bir takım virüs ilaçları ile verildiğinde etkinliği artmaktadır. Kortizon  hap veya damar yolu ile  serum şeklinde verilebilir. Kortizonu uygulamanın bir diğer şeklide kulak zarı içine enjekte etmektir. Bu tedavi ağızdan veya damardan verilen kortizonun etkisiz kaldığı hastalarda  doğrudan asıl tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Hastanın kulak zarı uyuşturularak  çok ince bir iğne yardımı ile kortizon ilaç  orta kulak boşluğuna enjekte edilir. Hasta başını hareket ettirmeden 45 dakika yatar durumda bekler. Bu sırada kortizon bazı bağlantılar sayesinde eriyerek kulak kemiğinin içinde yer alan iç kulak sinirsel yapılarına ulaşır. Bu şekilde kortizonun iç kulağa daha yüksek dozlarda verilmesine ve  hastanın yan etkilerden korunmasını sağlar.
]]>
Kilo Almak İçin Kortizon https://www.kortizon.gen.tr/kilo-almak-icin-kortizon.html Thu, 29 Nov 2018 16:36:11 +0000 Kilo Almak İçin Kortizon, Kilo almak isteyen kişiler bir çok yola başvurmakta ve pek çoğu hemen kilo almak istediğinden ne yazık ki soluğu ilaçlara başvurmakta almaktadır. Genellikle kilo verme sorunu gündemde olsa da ne yazık Kilo Almak İçin Kortizon, Kilo almak isteyen kişiler bir çok yola başvurmakta ve pek çoğu hemen kilo almak istediğinden ne yazık ki soluğu ilaçlara başvurmakta almaktadır. Genellikle kilo verme sorunu gündemde olsa da ne yazık ki kilo almak kilo vermekten çok daha zordur. Yenilen yemeğin kişiyi rahatsız etmesinden tutun da mide bulantısı, kramplar ve bağırsakların rahatsızlanması oldukça kişiyi yoran ve psikolojik olarak da bunaltan durumlardan biridir. Kilo almak için kortizon bir başka yol olarak karşımıza çıkar. Peki kortizon ne derece fayda sağlar, ne gibi yan etkileri vardır ve gerçekten kilo aldırır mı bir bakalım.  

Kilo Almak İçin Kortizon Kullanmalı Mıyım 
 • Kilo almak için kortizon kullanımını hekimlerin pek çoğu tavsiye etmez. Genellikle bu en son başvurulacak yollardan biridir. 
 • Kilo almak istiyorsanız kortizon kullanmak yerine kan değerlerinizi ölçtürüp kansızlık gibi bir sorun varsa bunu giderin. 
 • Düzenli beslenme ve kilo aldırıcı egzersizler yapabilir, daha doğal yollara başvurabilirsiniz. 
 • Kortizon gerçekten kilo aldırır, fakat kortizon kullanımı farklı sorunlara da yol açar. 
Kilo Almak İçin KortizonKortizon Nedir ve Vücuda Etkileri Nelerdir
 • İlk olarak kortizon aslında vücuda yüklenen bir hormondur. Bu hormonlar vücuda alınarak aslında vücudun doğal dengesini de bozmaktadır. 
 • Aşırı salgılanan hormonlar nedeniyle vücutta şişlik ve ödem oluşabilir. 
 • Aynı zamanda iştah açıcı bir etkisi vardır. Kişiler sürekli yeme arzusundadır bu da kilo alımını hızlandırır. 
 • Kortizon aracılığıyla alınan kilolar ise, bir süre sonra verilmek istense de ne yazık ki verilemez. 
 • Kortizon aynı zamanda vücutta tüylenmelere yol açar. Bu nedenle kilo almak için kortizon kullanmak size farklı sorunlarında yaşanabileceğinin göstergesidir. Kortizon kullanmak yerine farklı sunumlarla ve lezzet denemeleriyle kendinize enfes sofralar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla yemek isteğiniz artacak hem de doğal yollarla beslenmiş olacaksınız. 
 • Kortizon bireylerin bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bu nedenle kortizon kullanan kişiler sık hastalanmaktadır. 
 • Eğer illa kortizon kullanmak istiyorum diyorsanız, mutlaka bir hekime danışmalısınız. Daha ciddi boyutta hastalıklara yakalanmamak adına kullanılan ilaçların doktor kontrolünde olması her zaman daha iyidir. 

]]>
Kortizon Sivilce https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-sivilce.html Fri, 30 Nov 2018 15:23:32 +0000 Kortizon sivilce, kortizon kullanımının yan etkisidir. Öncelikle size kortizon nedir onu açıklamak istiyorum. Kortizon, böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal bir hormondur. Vücut, normal işlevlerini sürdürebilmesi için belirli Kortizon sivilce, kortizon kullanımının yan etkisidir. Öncelikle size kortizon nedir onu açıklamak istiyorum. Kortizon, böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal bir hormondur. Vücut, normal işlevlerini sürdürebilmesi için belirli miktarda böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, kortizon hormonuna ihtiyaç duyar. Bu hormonun sentetik şekli olan kortizon ilaçları tıbbın farklı dallarında birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. İlaç olarak kullanılan farklı kortizon türleri vardır. Damardan veya ağızdan verilebilen bir ilaç olarak kortizon, hidrokortizon veya kortizol olarak bilinir. Birçok yan etkisi mevcuttur. Kemik erimesi, ciltte kıllanma, regl bozuklukları, adale zayıflığı, tiroid işlevlerinde ve erkeklerde testisler üzerinde olumsuzluklar görülebilir. 

Kortizon SivilceKortizon sivilce ise bu ilacın kullanımının yan etkisidir. Kortizon günlük uygulamada çok sık kullanılan ilaçlardan birisi olduğu için, doğru yerde, doğru zamanda, doğru oranda ve doktor kontrolünde kullanıldığında yan etkileri yok denecek kadar az olan ilaçtır. Bir çok hastalıkta doğru kulanıldığı zaman hasta ve doktorun yüzünü güldüren  bu ilaçların maalesef yanlış kullanım sebebi ile halk üzerinde kötü bir öngörüsü var. Ama gerçek bir doktor kontrolünde kullanıldığı zaman yan etkileri de göz önüne alınarak harika bir ilaçtır. Bununla birlikte bu yazımızda kortizon tedavisinin yan etkilerini gözden geçirmek istedim. Kortizonlar, yüksek dozda, uzun bir süre kullanıldığında fazlasıyla yan etki oluşturabilir. Kortizon sivilce sadece bunlardan birine örnek.
]]>
Kortizon Alerjisi https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-alerjisi.html Fri, 30 Nov 2018 16:44:31 +0000 Kortizon alerjisi, Günlük tıbbi uygulamada olabildiğince sık kullanılan ilaçlardan birisi kortizondur. Doktorlar uzun yıllardır alerji tedavilerinde kortizonu kullanmaktadırlar. Günümüzde halen kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Kortizon alerjisi, Günlük tıbbi uygulamada olabildiğince sık kullanılan ilaçlardan birisi kortizondur. Doktorlar uzun yıllardır alerji tedavilerinde kortizonu kullanmaktadırlar. Günümüzde halen kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Kortizon alerji tedavisinde sıklıkla kullanılabildiği bilinmektedir fakat kişide kortizon alerjisinin olabileceği pek bilinen bir şey değildir.

Yan etkileri doğru yerde, doğru zamanda, doğru oranda ve hekim kontrollünde kullanıldığı taktirde yok denecek kadar azdır. Bir çok hastalıkta doktor kontrolünde kullanıldığı taktirde olumlu sonuçlar alınabildiği gibi, maalesef yanlış kullanım sonucunda halk tarafından yanlış bir imajı olan bir ilaçtır. Kortizon yüksek dozda ve uzun müddetli kullanımlarda olabildiğince fazla sayıda ciddi yan etkiler oluşabilmektedir.Kortizon Alerjisi

Alerjik hastalıklarda sık kullanılan ilaçlardan biri olan kortizon, alerjik reaksiyonlarda çok etkilidir. Bu ilaçlar Kortizon alerjisi olup olmadığı bilinmeden hastaya hemen uygulanmamalıdır.  Bilindiği üzere alerji çeşitleri çok fazladır. Hastanın durumuna göre tedavi süresi değişebilmektedir. Kişinin ilaç tedavisine başlamadan önce kortizon alerjisi olup olmadığı tespit edilmelidir. Ona göre kortizon tedavisi uygulanmalıdır. Doktorunuz bu konuyla ilgili size yeterli bilgilendirmeyi ve uygulamayı yapacaktır. 
]]>
Lokal Kortizon Enjeksiyonu https://www.kortizon.gen.tr/lokal-kortizon-enjeksiyonu.html Sat, 01 Dec 2018 13:39:24 +0000 Lokal Kortizyon Enjeksiyonu, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olarak bilinen kortizonu yapay yollar ile vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normal şartlar altında sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde Lokal Kortizyon Enjeksiyonu, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olarak bilinen kortizonu yapay yollar ile vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normal şartlar altında sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Lokal kortizon enjeksiyonu kanalı ile vücuda enjekte edilen kortizon sentetik yani yapay olarak üretilmiş olan etkili bir maddedir. Bu türlerden olan kortizonlar celestone, kenalog vb. İsimler ile adlandırılmaktadır. Yapay yollarla üretilen kortizon ile vücutta doğal yollarla üretilen kortizon arasında çok önemli bir fark bulunmaktadır. Doğal olarak böbrek üstü bezlerde üretilmiş olan kortizon direkt olarak kana karışıp vücuda dağılmaktadır, sentetik olarak üretilen ve lokal kortizon enjeksiyonu ile vücuda enjekte edilen kortizon ise sadece iltihaplanma olan bölgeye uygulanır. Lokal kortizon enjeksiyonu yardımı ile vücuda iletilen sentetik kortizonun etkisi doğal olan yollardan biraz daha geç ortaya çıkmaktadır fakat çok daha güçlü bir şekilde kendini belli etmektedir.

Lokal kortizon enjeksiyonu neden yapılmak istenir

Lokal kortizon enjeksiyonu doğal yollarla vücutta üretilenden daha güçlü bir kortizonun iltihaplı bölgelere verilmesini mümkün olduğu için yapılmaktadır. Burada lokal kortizon enjeksiyonu ile tedavi uygulanan bazı hastalıklar verilecektir.

-Omuz keseciğinde iltihaplanma gerçekleşmesi halinde

-Eklemlerde iltihaplanma meydana geldiğinde

-Karpal tünel sendromu olarak isimlendirilen hastalıkta

-Tetik parmak hastalıklarında

Lokal kortizon enjeksiyonu ile tedavi uygulanmaktadır.

Lokal Kortizon EnjeksiyonuLokal kortizon enjeksiyonu ağrıya yol açar mı yada herhangi bir yan etkisi bulunur mu

Direkt olarak eklem bölgesine enjekte edildiği için küçük dozda bir ağrı oluşumuna yol açmaktadır. Ekleme iğne yapan kişinin tecrübeli bir sağlıkçı olması ağrı hissini çok fazla azaltabilir. Bu yüzden bu konuda uzman olan bir sağlık çalışanına başvurmanız gerekmektedir. Lokal kortizon enjeksiyonu yapılmadan önce veya enjeksiyon sonrasında bölgedeki iltihabın alınması durumu oluşabilmektedir o zaman yapılacak iğnenin çapı büyük olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bölgeye yüzeysel bir anestezi uygulanabilir Licodaine ve Mercaine gibi bölgesel ağrı kesicileri kullanılabilir. Lokal kortizon enjeksiyonu ile enjekte edilen kortizonun yan etkileri arasında vücuda iletilen kortizonun kristalleşmesi yada kortizon verilen bölgedeki cildin beyazlaması dır. Kristal hale gelen kortizon enjeksiyon aşamasında çok ciddi ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrı bir iki gün sürebileceği için enjeksiyon bölgesine buz ile bastırılması hastada rahatlama sağlamaktadır. Lokal kortizon enjeksiyonu şeker hastalarına uygulanacaksa eğer bilinmelidir ki hastanın şekeri ölümcül seviyelere kadar çıkabilir. Diğer bir ciddi yan etkisi ise uygulanan lokal kortizon enjeksiyon bölgesinde iltihaplanma olmasıdır.

Kortizon vücutta üretilen bir madde olduğundan ötürü alerjik reaksiyona neden olmaz fakat enjeksiyon yapılacak olan bölgenin steril edilmesi için temizliğinde kullanılacak Betadine maddesi alerjik reaksiyon oluşturabilmektedir. Lokal kortizon enjeksiyonu kullanım sayısını engelleyen bir durum yoktur ancak yinede doktor tavsiyesine göre 3 kez kortizon enjeksiyonu kullanım hakkı bulunmaktadır. Bu durumun ana sebeplerinden biri de, uygulanan enjeksiyon sonrasında kıkırdak dokularda yumuşama olması ve o bölgedeki tendonların zayıfladığını belirten araştırmaların olmasıdır. Bu nedenler kortizon enjeksiyonu kullanımının sınırlandırılmasında önemli faktörlerdir.

]]>
Kortizon Diyeti https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-diyeti.html Sun, 02 Dec 2018 12:44:37 +0000 Kortizon diyeti, kortizon nedeniyle vücutta oluşacak ödemin atılmasında yararlı olabilir. Böbreklerin üstündeki böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir hormon olan kortizon, kan şekeri sentezini yapar ve proteinin yapı taş Kortizon diyeti, kortizon nedeniyle vücutta oluşacak ödemin atılmasında yararlı olabilir. Böbreklerin üstündeki böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir hormon olan kortizon, kan şekeri sentezini yapar ve proteinin yapı taşlarına parçalanmasını sağlar. Dinlenirken bile vücutta kortizon üretimi olur. Normalde dinlenme sırasında 25-30 mg üretilen kortizon, fazla kilolu kişilerde daha fazla üretilir. Kortizon miktarının vücutta eksik olması halinde ya da hastalıkların tedavisi amacıyla dışarıdan farklı dozlarda kortizon verilebilir. Ancak bunun miktarı fazla olursa, çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle kortizonun vücutta atılması için, beslenmeye özen gösterilmesi kortizon diyeti yapılması gerekir. Böylece kortizonun yan etkilerinden korunmak mümkün olabilir.

Kortizon vücudumuzda oldukça iyi etkilere neden olan bir hormon olsa da, fazlası vücuttan atılamaz. Fazla miktarda dışarıdan kortizon alındığında, tansiyon yüksekliği, omuz ve karında yağ birikimi, vücutta su ve tuz birikiminden kaynaklanan ödem ve kemik erimesi gibi önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açar. Vücutta insülin dengesini etkilediğinden, kan şekeri dengesi bozulabilir. En önemlisi yüzün şişmesine, yuvarlaklaşmasına ve sırtta yağ birikmesine neden olur. Vücutta ödem oluşacağı için, kalp ve böbrek yetmezliği olanlarda, tansiyon hastalarında çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Kortizon diyeti nasıl uygulanmalı

Vücutta bulunan fazla kortizonun tamamen dışarıya atılması olanaksız gibi bir şeydir. Çünkü vücutta daima böbrek üstü bezleri kortizon üretmeye devam eder. Eğer vücutta hiç kortizon olmazsa da ölüm meydana gelir. Bu nedenle bir yandan kontrollü şekilde kortizon alınırken, bir yandan da beslenmede kortizon diyeti uygulanarak denge kurulmalıdır. Kortizon diyeti sırasında dikkat edilmesi gerekenler ise;

Tuz alımına dikkat edilmelidir: Dışarıdan kortizon alan kişiler mutlaka tuz alımını düşürmelidir. Çünkü kortizon böbreklerdeki tuzun emilimini arttırır. Bu etken kişinin tansiyonunun yükselmesine yol açar. Bunun yanında kortizon böbreklerden potasyum atmaya neden olur. Kalbin kasılmasını ve hormonların salgılanmasını da olumsuz etkiler. Bu yüzden kortizon diyeti sırasında tuz azaltılmalı, besinlerde potasyum bakımından zengin olanlara öncelik verilmeli, meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Yağlı ve tatlı yiyecekler mümkünse tüketilmemelidir.

Kortizon DiyetiKalsiyum alımı arttırılmalı: Dışarıdan uzun süre kortizon alan kişilerde zaman içinde kemik yıkımı meydana gelebilir. Çünkü kortizon bağırsaktaki kalsiyum emilimini azaltır ve osteoporoz oluşmasına neden olur. Bu nedenle kortizon alan kişiler kemik yoğunluğunu düzenli aralıklarla ölçtürmelidir. Kortizon diyeti sırasında kalsiyum içeriği fazla olan yoğurt, peynir, fındık, yeşil sebzeler, balık, kuru baklagillerin tüketimine önem verilmelidir. Bu besinler günlük öğünlerde yer almalıdır.

Tatlı tüketiminden kaçınılmalıdır: Kortizon alan kişilerin bir yandan iştahları da açık olur. Özellikle karbonhidrat içeren besinlere aşırı eğilim olur. Bu yüzden vücuttaki karbonhidrat metabolizmasındaki denge bozulur. Aşırı tatlı tüketimi de fazla kilo alınmasına neden olur. Bu yüzden kortizon diyeti sırasında tatlıları tüketmemeye çalışmalısınız.

Sodyum içeren besinler tüketilmemelidir: Kortizon diyeti yapan kişiler hazır gıda tüketiminden kaçınmalıdır. Bunların yerine ev yapımı katkısız besinler tüketilmelidir. Kahvaltılık tuzlu margarin, sakatat, kabuklu deniz ürünleri, şarküteri ürünleri, ketçap, hazır yufka, salata sosu, mısır gevreği gibi sodyum oranı fazla olan besinler kortizon diyetinde olmamalıdır.
]]>
Vücuttan Kortizon Nasıl Atılır https://www.kortizon.gen.tr/vucuttan-kortizon-nasil-atilir.html Sun, 02 Dec 2018 21:42:30 +0000 Vücuttan Kortizon Nasıl Atılır, kortizon vücuttaki böbreklerin üstünde bulunan böbrek üstü bezlerinin salgılamış olduğu hormondur. Özellikle vücuttaki kan şekerinin sentezini sağlayan, hatta protein yapı taşlarının parç Vücuttan Kortizon Nasıl Atılır, kortizon vücuttaki böbreklerin üstünde bulunan böbrek üstü bezlerinin salgılamış olduğu hormondur. Özellikle vücuttaki kan şekerinin sentezini sağlayan, hatta protein yapı taşlarının parçalanmasını gerçekleştiren kortizondur. Kortizon insanların dinlendikleri zamanlarda bile üretilmektedir. İnsanlar dinlenirken vücutta üretilen kortizon miktarı yaklaşık olarak 25-30 mg civarın olmaktadır. Kortizon miktarı kilolu olan kişilerde daha fazladır. Çoğunlukla kişinin vücudundaki kortizon miktarında eksiklik olması durumunda yada farklı bir hastalığın tedavisi için dışarıdan kortizon verilmektedir. Ancak vücutta fazla miktarda kortizon bulunması kişinin vücudunda bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir. Hastaya hem faydası hemde zararı gözetilerek verilmiş olan kortizonun kolaylıkla dışarıya atılabilmesi için mutlaka dikkatli beslenmelidir. Alınan bu tedbir özellikle kortizondan dolayı meydana gelebilecek yan etkilerinden korunması için çok daha faydalı olacaktır. 

Vücuttan Kortizon Nasıl AtılırKortizon Vücuttan Nasıl Atılır 

Özellikle kortizonun tam olarak vücuttan dışarıya atılımı söz konusu değildir. Bunun sebebi ise, insanların düzenli bir şekilde böbrek üstü bezleri kortizon salgılama işlemine devam etmektedir. Hatta kişinin vücudunda eğer hiç kortizon bulunmaz ise, ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Çoğunlukla kişinin kullanmak zorunda olduğu kortizon içerikli ilaçlar özellikle doktor kontrolü altında kullanılmaya devam edilmelidir. Ayrıca vücuttaki kortizon dengesinin sağlanmasında beslenme büyük faktördür. Bunun için kişi beslenmesine çok dikkat etmelidir. Vücutta kortizon miktarının yüksek olması kişinin vücudunda ödem oluşmasına sebep olmaktadır. Kortizonun vücuda olumlu etkileri olmasının yanı sıra kortizonun aşırı yüksek olduğu durumlarda vücuttan dışarıya atılması mümkün olmayan hormondur. Eğer kişi uzun süreli olarak kortizonlu ilaç kullanmış ise, özellikle karın bölgesinde ve omuzlarda yağlanmaya neden olmaktadır. Hatta kişinin vücudunda su tutmasına ve bu sebepten dolayı ödem oluşmasına yol açar, özellikle yüz bölgesinde ciddi dereceli şişkinliğe sebep olur. 
]]>
Kortizon Enjeksiyonu https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-enjeksiyonu.html Mon, 03 Dec 2018 16:40:48 +0000 Kortizon enjeksiyonu, özellikle son zamanlarda insanların çok daha fazla başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Birçok hastalığın giderilmesinde etkili olabilen bu enjeksiyon, doğru yerlerde kullanıldığında oldukça olumlu etkiler g Kortizon enjeksiyonu, özellikle son zamanlarda insanların çok daha fazla başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Birçok hastalığın giderilmesinde etkili olabilen bu enjeksiyon, doğru yerlerde kullanıldığında oldukça olumlu etkiler gösterir. Kortizon enjeksiyonu, direk olarak insanlarda iltihaplı olan bölgeye uygulanır. Bölgeye enjekte edilen kortizon, bölgedeki iltihapların çok hızlı bir şekilde giderilmesini sağlamaktadır. Bu bölgeye yapılan enjeksiyon, bölgede uyarılara neden olduğu için doğal olarak ağrıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kortizon, bazı insanlar tarafından oral yollarla da alınabilmektedir. Fakat kortizon enjeksiyonu, kortizon tedavisinin en etkili yoludur. Bu enjeksiyon insanların yüzde otuzu kadarında bazı yan etkiler yapmaktadır. Meydana getirmiş olduğu yan etkiler genellikle basit durumlar olsa bile bazı insanlarda çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kortizon enfeksiyonun birçok farklı avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bunlar;

Avantajları
 • Lokal olarak yapıldığı için tüm vücutta etkilere neden olmaz. Bu şekilde bölgesel olarak yapılan kortizon enjeksiyonu, direk olarak bölgede etkilerini göstererek insanlarda iyileşmeyi daha da hızlı bir hale getirir. 
 • Bu tedavi yöntemi ile vücuda verilen kortizon, direk iltihaplı olan bölgeye verilir. Bu nedenle hastalık daha hızlı bir şekilde etkilenir. Öyle ki ağız yoluyla yapılan tedavilerde tedavi süreci, ilaçların iltihaplı olan bölgeye yayılması süresi kadar daha da uzamaktadır. 
 • Kortizon enjeksiyonunun bir diğer avantajı ise insanlarda kullanılan oral kortizon tedavisi durumunda meydana gelen mide rahatsızlıklarıdır. Enjeksiyon olarak kullanılan kortizon tedavisinde herhangi bir şekilde mide rahatsızlığı yaşanmamaktadır. Bu nedenle insanlar tarafından kortizon enjeksiyonu çok daha fazla rağbet görmektedir. 
Kortizon EnjeksiyonuDezajantajları:
 • Kortizon enjeksiyonu, insanlarda çok çeşitli şekillerde yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler bazı insanlarda çok şiddetli olurken bazı insanlarda da oldukça basit şekillerde görülerek ortadan kalkar. Kortizon enjeksiyonu, insanlarda farklı farklı yan etkilere neden olabilir. Yani bu enjeksiyon bir kişide baş ağrısına neden olurken bir diğer kişide mide  bulantısına neden olabilir. 
 • Diyabet rahatsızlığı olan insanlarda kortizon kandaki şeker seviyesini etkileyeceği için çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle kortizon enjeksiyonu, doktor bilgisi olmadan kullanılmamalıdır. Eğer sizlerde bu enjeksiyonu kullanacaksanız ve olası bir diyabet durumu söz konusuysa kesinlikle kortizon enjeksiyonu kullanılmamalıdır. 
 • Kortizon enjeksiyonu insanlarda vücut bağışıklığını baskılayabilir. Bu durumlarda vücuttaki virüslü hastalıklara karşı vücut biraz daha dirençsiz kalacaktır. Eğer sizlerde de herhangi bir virüslü hastalık varsa ya da enfeksiyonel bir durum varsa kesinlikle kortizon enjeksiyonundan uzak durmalısınız. 
 • Kortizon enjeksiyonu, diğer kortizon tedavilerine göre biraz daha ağrılı olabilmektedir. Bu ağrılar lokal ağrılar bile olsa insanlarda ciddi bir hal alabilir. Özellikle enjeksiyon ağrısı, bazı insanlar için sorun haline gelebilmektedir. 
Yan etkileri:
Kortizon enjeksiyonunun en önemli yan etkisinden bir tanesi kortizon enjeksiyonu uygulanan bölgede şiddetli morarmalardır. Bu morarma en fazla iki gün içerisinde iyileşse bile çok büyük bir problem haline gelebilir. Eğer kortizon enjeksiyonu, vücutta görünen bölgelere yapılmışsa estetik olarak da olumsuzluklara neden olabilir. Bunun yanında kortizon enjeksiyonunun ortaya çıkarmış olduğu en büyük yan etkilerden bir tanesi de terleme ve uykusuzluktur. Bu iki sorunla birlikte  insanlarda ciddi bir rahatsızlık durumu ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda bu durum bazen yüksek ateş problemi ile de kendini gösterebilir. Bazı insanlar]]> Kortizon Kilo Aldırırmı https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-kilo-aldirirmi.html Tue, 04 Dec 2018 13:22:58 +0000 Kortizon Kilo Aldırırmı, hormon tedavisi gören insanların neredeyse tamamı kilo almaktan ve hormon tedavisi sırasında oluşabilecek yan etkilerden dolayı tereddüt eder. Bu tedaviler için kullanılan hormon genellikle kortizondur. Ko Kortizon Kilo Aldırırmı, hormon tedavisi gören insanların neredeyse tamamı kilo almaktan ve hormon tedavisi sırasında oluşabilecek yan etkilerden dolayı tereddüt eder. Bu tedaviler için kullanılan hormon genellikle kortizondur. Kortizon insan bedeninde üretilen bir hormondur. Böbrek üstü bezlerinde üretilir ve normalde insan sağlığı açısından önemlidir. Kilo aldıran ya da yan etkilerini ortaya çıkaran durumlar ise dışarıdan alınması durumunda söz konusu olabilir.

Kortizon Hormonu Kilo Aldırır Mı:

Kortizon böbrek sütü bezlerinde üretilen ve özellikle bağışıklık sistemi için son derece önemli bir hormondur. Genellikle sabah saatleri en yaygın olarak salgılandığı zamanlardır. Bunun dışında enfeksiyon durumunda, stres altındayken, cerrahi operasyonlar sonrasında açığa çıkar. Kortizon hormonu bir çok hastalığın tedavisi için kullanılabilir. Kortizon stres hormonu diye de adlandırılabilir. Normalde bedene dışarıdan alınan bütün hormonların az ya da çok yan etkisi olabilir fakat kortizon hormonunun şiddetli yan etkileri olabilir. Bu etkiler; ilacın dozuna, kullanım sıklığına, kullanım şekline ya da başka bir hastalık olup olmamasına göre değişebilir.
Kortizon kilo aldıran yada buna benzer yan etkiler gösterebilen bir hormondur. Özellikle yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, deride incelme, yüz ve göğüs bölgesinde yağlanma ve sivilcelenme, göz tansiyonu, psikolojik gel git halleri, kıllanma ve yaraların geç iyileşmesi şeklinde olabilir. Kortizon un kilo aldırdığının düşünülmesinin asıl sebebi kortizondan kaynaklanan ödem halidir. Ödem özellikle bel ve yüz çevresinde toplanacağı için, kişi bir anda hızla kilo almış gibi hisseder, dışarıdan görünen hali de bu yöndedir. Kortizon tedavisi süresince devam eden bu ödem toplama durumu genelde tedavi sonrası geçer ama bazı hallerde ödem kalıcı olabilir ve tedavi sırasında halsizlik ve depresyon halleri yüzünden gerçekten kilo alma söz konusu olabilir.
Kortizon Kilo AldırırmıKortizon kilo aldırır mı sorusu bu sebeple hekimlere en sık sorulan sorulardan biridir. Kortizon kaynaklı ödem sebebi ile gelişen şiş görüntüden kurtulmak için ödem söktürücü bitki kürleri yapmak işe yarayacaktır. Özellikle rezene, anason, maydanoz sapı, mısır püskülü gibi otların kaynatılarak bir kür elde edilmesi ile günde bir iki fincan tüketilmesi hızla ödem attıracaktır. Bu kürleri tüketirken dikkat edilmesi gereken şey, bitkilerin içilmemesi iyice süzülmesidir.
Kortizon kaynaklı ödem ve şişkinlik için gün içinde bol su içmek ve bol ter attıran egzersizler yapmakda faydalı olacaktır. Tuz tüketimine bu dönemde dikkat etmek gerekir, özellikle cips, turşu gibi aşırı tuz içeren gıdalar ödemi yani suyu vücutta tutacağı için bir süre tüketilmemesinde fayda vardır.
]]>
Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi https://www.kortizon.gen.tr/tenisci-dirsegi-kortizon-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 23:19:10 +0000 Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi, tıp biliminde lateral epikondilit olarak bilinen tenisçi dirseği hastalığı, el bileğini geriye doğru çeken kasların başlangıç noktası olarak bilinen lateral epikondilit bölgesinde meydana gel Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi, tıp biliminde lateral epikondilit olarak bilinen tenisçi dirseği hastalığı, el bileğini geriye doğru çeken kasların başlangıç noktası olarak bilinen lateral epikondilit bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgede ortaya çıkan kas ve kemiklerde oluşan zorlanma ve yırtılmalar nedeniyle bu hastalık oluşmuştur. Daha çok tenis sporuyla uğraşan kişilerde yaygın olarak görüldüğü için tenisçi dirseği adı bu hastalığa verilmiştir. Bunun yanında el bileğinin ve dirseğini sürekli olarak zorlayan işlerde çalışan kişilerde görülmektedir. Boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve yoğun ev işi yapan ev hanımlarında bu probleme rastlamak mümkündür. Tenisçi dirseği probleminin görüldüğü en sık yaş aralığı ise 30-50 yaş aralığıdır. 

Tenisçi dirseğinin belirtileri 

Hastalığın en önemli belirtisi dirseğin dış kenarında bulunan kemiği üzerindeki çıkıntıda ve ön kolda ortaya çıkan şiddetli ağrıdır. El bileğinin geriye gitmesiyle ağrı daha da şiddetli hale gelir. Ağrı ilk başlarda hafif şiddetle başlar daha sonra kişi el sıkışma, kapı açma gibi kolay hareketlerde bile zorlanır. 

Tenisçi Dirseği Kortizon TedavisiTenisçi dirseği kortizon tedavisi

Vücudun belirli bölgelerinde oluşan ağrıyı ve iltihabı azaltmak için kortizon iğneleri kullanılmaktadır. Yaygın olarak bu iğne el, kol, ayak bileği, dirsek ve kalça eklemlerine uygulanır. Bu iğnelerin içerisinde kortikosteroid ilaç ve lokal anestezik bulunmaktadır. Ancak yan etkileri fazla olduğundan hastaya yılda belirli sayılarda uygulanmaktadır. Kıkırdakta bozulmalara ve yapıldığı hücrelerin yanlarındaki dokuların ölmesine neden olması bu iğnenin risk faktörlerinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Doktor tarafından hastalığın nedenlerine bağlı olarak kortizon iğne sayısı sınırlandırılmaktadır. Eğer tenisçi dirseği problemi için kortizon tedavisi uygulamak gerekirse iğneden önce kan yapıcı ilaçları  bırakmanız gerekecektir. 
Kortizon iğnesi uygulanacak dirsekte önce çevre temizlenir ve iğne vurulacak alan anestezi ile uyuşturulur. Sonra iğne dirseğe enjekte edilir. Kortizon iğnesi sonrası şeker hastalarında kan şekerinin yükselmesi yüksekle ihtimaldir. Bu gibi durumda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. İğneden sonra hastanın birkaç gün ağır yük kaldırmaması ve sürekli istirahat etmesi gerekir. İğne sonrası ağrıları gidermek için enjeksiyon bölgesine buz kompresi uygulayabilirsiniz. 
]]>
Kortizon Hormon https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-hormon.html Wed, 05 Dec 2018 00:24:29 +0000 Kortizon Hormon, böbrek üstü bezlerinin kabuk bölgesinde üretilen vücuttaki stresle aynı yönde tepki gösteren kortikosteroid hormona kortizon hormon adı verilir. Bu hormonun sürekli olarak yüksek kalması kişide kilo problemi yara Kortizon Hormon, böbrek üstü bezlerinin kabuk bölgesinde üretilen vücuttaki stresle aynı yönde tepki gösteren kortikosteroid hormona kortizon hormon adı verilir. Bu hormonun sürekli olarak yüksek kalması kişide kilo problemi yaratabilir. Kan basıncını ve şekeri arttıran bu hormon, genellikle çoğu insanda sürekli olarak yüksek seviyededir. 

Kortizon hormon ve kilo almayla ilişkisi

Yoğun mesaili ve yüksek stresli kişilerde sürekli olarak yüksek seviyelerde bulunan kortizon hormonu, kan şekerini dengesiz hale getirdiğinden ve kan şekerini yükselttiği için karın bölgesinde yağlanmaya, kilo almaya neden olmaktadır. Aslında bu hormon stres sırasında vücudu yağ yakımı için uyarır ve kişinin kilo vermesini sağlar. Ancak yüksek stresli durumlarda kişilerin kendini yemeğe vermesi kilo alımına neden olur. Kortizon hormonunu engelleyecek ilaçlar kullanmak kilo vermeye yardımcı olmaz. 

Kortizon HormonKortizon hormon yüksekliği belirtileri

Strese bağlı olarak artış gösteren bu hormon kişide bazı problemler yol açmaktadır. Bunlar şöyle ifade edilebilir:
 • Uykuya dalma sırasında güçlük çekme
 • İyi uyumasına rağmen uyanınca kişinin kalkınca kendini yorgun hissetmesi
 • Sağlıklı beslenmesine rağmen kişinin sürekli olarak kilo alması
 • Sık sık enfeksiyonlara yakalanma 
 • Sürekli olarak sırt ve baş ağrıları
 • Cinsel isteğin azalması
 • Melankolik ve gergin hissetme
 • Bağırsaklarda hareketlenme
 • Fiziksel ve ruhsal problemler
 • Susama ve aşırı idrar isteği
Kortizon hormon yüksekliği tedavisi

Kortizon hormon yüksekliği Hipofiz MRI ve idrar ve plazma kortizon ölçümleri ile bu problemin tanısı koyulabilir. Eğer yapılan testlerde hipofiz bezinde tümöre rastlanırsa burundan giriş ile ameliyat yapılır. Çok az sayıda kişiye radyoterapi tedavisi uygulanır. Adrenal bezlerde problem tespit edilirse laparoskopik cerrahi ile adrenal bezi alınır. Bunların yanı sıra bazı cerrahi işlemler ve kortizon azaltıcı ilaçlar da tedavide uygulanır. 
]]>
Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi https://www.kortizon.gen.tr/ms-hastaliginda-kortizon-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 17:25:30 +0000 MS hastalığında kortizon tedavisi, MS hastalığında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, olumsuz sonuçlarının daha kolay engellenmesi sağlanır. Kortizon tedavisi hastalığın etkin şekilde tedavisine yardımcı olmakt MS hastalığında kortizon tedavisi, MS hastalığında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, olumsuz sonuçlarının daha kolay engellenmesi sağlanır. Kortizon tedavisi hastalığın etkin şekilde tedavisine yardımcı olmaktadır. Ancak hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Hastalığın ilerlemesini durduracak ya da yavaşlatacak olan kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi sırasında atak tedavisi, koruyucu tedavi, belirtilerin giderilmesi için uygulanan tedavi ve fizyoterapi yöntemlerinden yararlanılır.

Atak tedavisi: Bu tedavi yalnız ataklar sırasında uygulanmaktadır. Atakların kısa sürmesi, tam olarak düzelmesinde yüksek dozda kortizonlar kullanılır. Tedavide genellikle damar içinden verilen 1000 mg kortizon uygulanır. Bu tedaviye 3-10 gün süreyle devam edilir. Hastanın verdiği cevaba, atağın şiddetine göre, ilerleyen haftalarda tedavi tekrarlanabilir. Bazı hastalarda ağızdan verilen kortizon tedavisine başvurulabilir.

Koruyucu tedaviler: Bu tedavide kullanılan ilaçlar atakların tekrarlamasını azaltarak, beyin MR'ı sırasında yeni plakların oluşmasını engeller. Uygulanan tedaviler hastaların uzun süre ataksız bir dönem geçirmesini sağlar. Koruyucu tedavileri birinci ve ikinci basamak olarak gruplandırabiliriz. Erken dönemde yapılan tedaviler birinci basamak, bu tedavilere rağmen kontrol altına alınamayan hastalar için uygulanan tedaviler ikinci basamak tedavileri içerir. Hastalara birinci basamakta kullanılan interferon ilaçlar enjeksiyon  şeklinde uygulanır. Bu ilaçlar oldukça güvenlidir. Yaşanan yan etkileri sadece enjeksiyon şeklinde uygulandıklarından, enjeksiyon yerinde şişlik, kızarıklık ve ağrı şeklinde olur. Bazı hastalarda interferon verildikten sonra ya da ertesi gün grip benzeri etkiler olabilir. Nadiren ilk aylarda bazı hastaların karaciğer enzimleri yüksek çıkabilir.

Belirti giderici tedaviler: Bu tedavilerin hastalığın seyri açısından bir etkisi yoktur. Sadece hastalardaki ağrı, yorgunluk, idrar kaçırma gibi yakınmaları önlemek için uygulanır.

Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi

Fizyoterapi: Bu tedavi yolu MS hastaları için kortizon tedavisi kadar önem taşımaktadır. Hastaların güç kayıpları, ellerdeki beceriksizlik, dengesizlik gibi sorunların giderilmesini sağlayabilir.

Kortizon tedavisinin yan etkileri nelerdir

MS hastalarına uzun yıllardır uygulanan yüksek dozda damardan verilen kortizon tedavisi tıp alanında dünyada kabul gören bir tedavidir. Kortizon tedavisinin hastalardaki atakları daha kısa sürede tedavi etmekte, ancak uzun dönemde olan olumlu etkisi konusunda yeterli bilgi  bulunmamaktadır. Kortizon vücutta doğal olarak bulunan bir hormon olmakla birlikte, fizyolojik tepe noktası sabah saatleridir. Bu nedenle tedavi öğleden önce aç karnına uygulanmalıdır. MS hastalığında kullanılan kortizon türü metilprednizolon adındaki ilaçtır. Tedavide 1000 mg ilacın 100-250 ml sıvı içinde 1-2 saatte damardan uygulama yapılır. Kortizon tedavisi sonucunda oluşabilecek yan etkiler içinde, enfeksiyonlara yatkınlık, halsizlik, tansiyonda ve kan şekerinde yükselme, mide ve bağırsak ülserleri, kemik erimesi, kilo alma gibi etkiler bulunur. Bu nedenle hastaların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Kortizon tedavisi gören hastaların düzenli olarak kan şekeri ve tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Beslenmelerinde tuzsuz ve şekersiz besinlere yer vermeleri yan etkilerin gelişmesini önleyebilir. Ayrıca hastaların yılda bir defa kemik ölçümü yaptırması, midelerini korumak için ilaç kullanması tavsiye edilir.

MS ataklarının hepsinde kortizon  tedavisi yapılmalı mı

Hastaların geçirdiği her atakta kortizon tedavisinin uygulanması gerekli değildir. Sadece uyuşma gibi gelen duysal ataklarda, kortizon tedavisi olmadan bir kaç günde kendiliğinden düzelme olabilir. Ataklara güç kaybı eşlik ettiğinde, uygulanan ko]]> Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-vucuttan-nasil-atilir.html Thu, 06 Dec 2018 12:58:22 +0000 Kortizon vücuttan nasıl atılır, kortizon böbreklerin üzerinde yer alan böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Vücutta kan şekeri sentezini sağlayan ve proteinin yapı taşlarına parçalanmasını gerçekl Kortizon vücuttan nasıl atılır, kortizon böbreklerin üzerinde yer alan böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Vücutta kan şekeri sentezini sağlayan ve proteinin yapı taşlarına parçalanmasını gerçekleştiren kortizon, insanlarda dinlenme zamanında bile üretilir. Dinlenme sırasında üretilen kortizon miktarı yaklaşık 25-30 mg kadardır. Bu miktarlar kilosu fazla olan kişilerde daha fazladır. İnsanların vücutlarında kortizon eksikliği olması halinde ya da değişik hastalıkların tedavisinde hastaya dışarıdan kortizon verilir. Bu tedavide her hastanın durumuna göre farklı dozlarda kortizon kullanılmaktadır. Ancak kortizonun fazlası vücutta ciddi yan etkilere neden olabilir. Hastalara faydası ve zararı gözetilerek verilen kortizonun vücuttan atılması için, özellikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu tedbir kortizonun yan etkilerinden korunmak için faydalı olur.

Kortizon ne zaman verilmelidir

Kortizon genel olarak tehlikeli sonuçlara neden olsa da, verilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücutta sadece böbrek üstü bezlerinden salgılanması nedeniyle, bunda bir sorun yaşanması halinde doktor kontrolü altında hastaya kortizon verilmelidir. Romatizma hastalarından, alerjik hastalıklara, kan hastalıklarına kadar çok sayıda alanda kortizon tedavisi uygulanır. Bu tedavi uygulanmadığında, hastaların ölümü kaçınılmaz olabilir. Doğumda bebekte olan kortizon eksikliği halinde, bebeklerin özürlü doğma olasılığı yüksektir.

Kortizonun vücuttaki etkileri 

Kortizon bu kadar olumlu etkilerini olmasına rağmen, aşırılığı halinde vücutta atılması mümkün olmayan bir hormondur. Kortizonlu ilaçların yüksek dozda ve uzun süreli kullanımı sonrasında karında ve omuzlarda yağ toplanması, tansiyon yükselmesi, vücutta su ve tuz tutulumundan kaynaklanan ödem, kemik erimesi, kas erimesi gibi ciddi sorunlara sebep olur. Kortizonun en ciddi yan etkisi yüz bölgesinde şişme ve yuvarlaklaşma ile sırtta yağ birikiminin olmasıdır. Ayrıca kan şekerinin kullanılmasına etki eden insülinin dengesini bozarak, kan şekerinin yükselmesine etki eder. Gebelerde kullanıldığında, gebelik kan şekeri oluşumuna etki eder. Vücutta ödeme neden olması, özellikle kalp ve böbrek yetmezliği çeken hastalarda ve yüksek tansiyon hastalarında olumsuz etkiler yapar.

Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır

Kortizon vücuttan nasıl atılır

Kortizonun vücuttan tamamen atılması mümkün değildir. Çünkü insanlarda her zaman böbrek üstü bezlerinden kortizon salgılaması olur. Kortizon vücutta hiç olmadığı zaman ölüm gerçekleşebilir. Kortizonlu ilaçlarda mutlaka doktor denetiminde kullanılmalıdır. Bu dengenin sağlanması için hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Kortizon kullanımı sırasında beslenme

Tuz tüketimine dikkat edilmeli: Kortizon kullanan hastaların tuz tüketimini azaltması gerekir. Bunun sebebi kortizonun böbreklerden tuzun geri emilimini arttırmasındandır. Bu hastalarda tansiyonun yükselmesine neden olan bir etkidir. Bunun dışında kortizon böbreklerden potasyum atma etkisi de bulunmaktadır. Hormonların salgılanmasında ve kalbin kasılma fonksiyonunda olumsuz etkiler yaratır. Bu yüzden hastalar tuzu azalttığında, potasyum açısından zengin beslenme düzeni kurmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Bu arada tatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Kalsiyum oranı arttırılmalıdır: Uzun süre kortizon tedavisi gören hastalarda kemik yıkımı fazlalaşır. Bunun sebebi kortizonun kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltması nedeniyle osteoporoza sebep olmasındandır. Hastalar bu süreçte düzenli olarak kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalı, kalsiyum oranı yüksek olan yoğurt, peynir, yeşil sebzeler, balık, kuru baklagiller, fındık gibi gıdaları tüketmeleri gerekir.

Tatlılardan kaçınılmalı: Kortizon verilen kişilerde iştah açıldığından,]]> Kortizon Tedavisi https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 07:13:48 +0000 Kortizon tedavisi, vücudun kortizonu yetersiz ürettiğinde ya da hiç üretim yapılmadığında dışarıdan verilen kortizon takviyesidir. Kortizon böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir hormondur. Vücuttaki görevi Kortizon tedavisi, vücudun kortizonu yetersiz ürettiğinde ya da hiç üretim yapılmadığında dışarıdan verilen kortizon takviyesidir. Kortizon böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir hormondur. Vücuttaki görevi karbonhidratı ve yağ metabolizmasını düzenlemektir. Kilosu fazla olan kişilerde daha fazla üretilen hormon, gün içinde farklı oranlarda salgılanır. Bu farklılık zamana, kan basıncına ve vücut ısısına göre değişir. En çok sabah saatlerinde üretilir. Sinirlerin gergin olduğu zamanlarda bu oran, on katına kadar çıkabilir. Doğumdan sonraki 3. hafta başlayan kortizon üretimi, ölüm anına kadar devam eder. Vücutta bu hormonun azalması ya da üretilmemesi halinde dışarıdan takviye gerekir.

Kortizon hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır

Bu hormon bir çok hastalıkta tek tedavi seçeneğidir. Hastalıkların tedavisi için verilecek oran, doğru bir şekilde verildiğinde fayda sağlayacaktır. Mutlaka doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Fazla miktarlarda alınması, komplikasyonlara ve başka hastalıklara sebep olabilir.

 • Kalp ve damar hastalıklarında
 • Romatizmal hastalıklarda
 • Sinir sistemini etkileyen hastalıklarda
 • Kan hastalıklarında
 • Alerjik hastalıklarda
 • Bağ dokusunu etkileyen hastalıklarda
 • Karaciğer hastalıklarında
 • Tümörlerin tedavi edilmesinde
 • Hormonal hastalıklarda
 • Böbrek ve idrar yolu hastalıklarında
 • Göz hastalıklarında
 • Zehirlenme ve sıcak çarpmalarında
 • Şoklarda
 • Astım krizlerinde kullanılır.

Kortizon TedavisiKortizon tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır

Kortizon hastalıkları tedavi etmesinin yanında, ciddi yan etkileri olan bir hormondur. Bu yüzden bu tedavi sırasında, beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu yüzden şeker, yağ, tuz ve undan kaçınmak gerekir. Dışarıda satılan hazır gıdalar tüketilmemelidir. Fazla tuz tüketimi, kortizonun yüksek tansiyon sorunlarına yol açmasına en büyük etkendir. Yüksek oranda tuz tüketimi potasyum kaybına neden olacağından, kas güçsüzlüğüne ve kalp kasının işlevini yitirmesine de sebep olacaktır. Tedavi sırasında kalsiyum alımını arttırmak, kemik yıkımını azaltacaktır. Tedavi gören kişiler devamlı olarak, kemik yoğunluğunu ölçtürmelidir. Buna dikkat edilmediği takdirde, osteoporoz meydana gelebilir. Kalsiyum ihtiyacı için bol miktarda yoğurt, süt, yeşil sebzeler, baklagiller ve balık tüketilmelidir. Bunun yanında tedavi iştah açılmasına sebep olacağından, tatlı ve çok yağlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Alkolün ise hiç kullanılmaması önerilir. Tüketilecek meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesine de dikkat etmelidir. Mevsim dışı hormonlu yiyecekler tüketilmemelidir. Yağ ve tuz içeriği yüksek olan çerezlerin tüketimine, tedavi döneminde ara vermek gerekir.

Kortizon tedavisinin yan etkileri nelerdir

Tedavinin uzun süreli ve yüksek dozlarda olması, vücutta yağ ve su tutulmasına, kemik erimelerine, karın ve omuz bölgesinde yağ birikimine, kas erimesine neden olabilir. Kan şekerinin düzenlenmesine yarayan insülin üzerinde etki yaparak, kan şekerinin yükselmesine ve şeker hastalığına neden olabilir. Hamilelikte kullanımı, gebelik şeker hastalığı riskini arttırır. Vücutta su ve tuz tutulumu ise, yüksek tansiyon ve ödem sorunlarını beraberinde getirir. Bunlarda kalp yetmezliği, böbrek sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Uygulanan tedavinin birden kesilmemesine dikkat edilmelidir. Ani olarak tedavinin kesilmesi, addison krizine neden olabilir. Dışarıdan uygulanan kortizon tedavisi sırasında, böbrek üstü bezleri kortizon üretimini keseceğinden, ani bırakma halinde vücutta kortizon eksikliğine bağlı olarak, addison krizi meydana gelebilir.

]]>
Kortizon İğnesi https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-ignesi.html Fri, 07 Dec 2018 07:33:59 +0000 Kortizon iğnesi, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olan kortizonu yapay yollarla vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normalde sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Kortizon Kortizon iğnesi, çok güçlü bir iltihap giderici ilaç olan kortizonu yapay yollarla vücuda enjekte edilmesini sağlamaktadır. Normalde sağlıklı bir insanda kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Kortizon iğnesi yoluyla vücuda enjekte edilen kortizon sentetik yani yapay olarak üretilmiş olan etkili bir maddedir. Bu türden olan kortizonlar celestone, kenalog vb. İsimler ile adlandırılmaktadırlar. Yapay olarak üretilen kortizon ile vücutta doğal olarak üretilen kortizon arasında çok önemli bir fark bulunmaktadır. Doğal olarak böbrek üstü bezlerde üretilen kortizon direkt olarak kana karışıp vücuda dağılmaktadır, sentetik olarak üretilen ve kortizon iğnesi ile vücuda enjekte edilen kortizon ise sadece iltihaplanma olan bölgeye uygulanır. Kortizon iğnesi yardımıyla vücuda verilen sentetik kortizonun etkisi doğal olandan biraz daha geç ortaya çıkar ancak çok daha güçlü bir şekilde kendini belli eder.

Kortizon iğnesi neden yapılmak istenir

Kortizon iğnesi doğal yollarla vücutta üretilenden daha güçlü bir kortizonun iltihaplı bölgeye verilmesini mümkün kıldığı için yapılmaktadır. Burada kortizon iğnesi ile tedavi uygulanan bazı hastalıklar verilecektir.

Omuz keseciğinde iltihaplanma olması durumunda

Eklemlerde iltihaplanma söz konusu olduğunda

Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan hastalıkta

Tetik parmak hastalığında

Kortizon iğnesi ile tedavi uygulanmaktadır.

Kortizon İğnesi

Kortizon iğnesi ağrıya yol açarmı yada herhangi bir yan etkisi bulunurmu

Direkt olarak eklem bölgesine enjekte edildiği için küçük çaplı bir ağrı oluşumuna yol açabilmektedir. Ekleme iğne yapan kişinin tecrübe sahibi olması ağrı hissini çok fazla azaltabilir. Bu nedenle bu konuda uzman olan bir sağlık çalışanına başvurulmalıdır. Kortizon iğnesi  yapılmadan önce veya enjeksiyon sonrası bölgedeki iltihabın alınması durumu oluşabilir o zaman yapılacak olan iğnenin çapı büyük olabilir. Bu nedenle bölgeye yüzeysel bir anestezi uygulanabilir Licodaine ve Mercaine gibi bölgesel ağrı dindiricileri kullanılabilir. Kortizon iğnesi ile enjekte edilen kortizonun yan etkileri arasında vücuda verilen kortizonun kristalleşmesi yada kortizon verilen bölgedeki cildin beyazlamasıdır. Kristal hale gelen kortizon enjeksiyon sırasında çok ciddi ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrı bir iki gün sürebileceği için bölgeye buz ile kompres yapılması hastada rahatlama sağlamaktadır. Kortizon iğnesi  şeker hastalarına uygulanacaksa bilinmelidir ki hastanın şekeri ölümcül seviyelere kadar çıkabilir. Diğer ciddi bir yan etkisi ise uygulanan kortizon iğnesi bölgesinde iltihaplanma olmasıdır.

Kortizon vücutta üretilen bir madde olduğundan alerjik reaksiyona neden olmaz ancak enjeksiyon yapılacak olan bölgenin steril edilmesi için temizliğinde kullanılan Betadine maddesi alerjik reaksiyon oluşturabilir. Kortizon iğnesi kullanım sayısını engelleyen bir durum yoktur ama yinede doktor tavsiyesine göre 3 kortizon iğnesi kullanım hakkı bulunmaktadır. Bu durumun ana sebeplerinden biri uygulanan enjeksiyon sonrasında kıkırdak dokuda yumuşama olması ve bölgedeki tendonların zayıfladığını gösteren araştırmaların olmasıdır. Bu nedenler kortizon iğnesi kullanımının sınırlandırılmasında etkilidirler.

]]>
Kortizon Yan Etkileri https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-yan-etkileri.html Sat, 08 Dec 2018 02:09:37 +0000 Kortizon, vücutta normalde böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için kortizon hormonuna ihtiyaç duyar. Kortizon hormonunun yapay Kortizon, vücutta normalde böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için kortizon hormonuna ihtiyaç duyar.

Kortizon hormonunun yapay şekli olan kortizon ilaçları, tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapay kortizonun birçok farklı türü bulunmaktadır. Kortizon ilaçlarının kullanım süresi ve dozu doktorun vereceği bir kararla uygulanır.

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon Yan Etkileri

 • Kortizonun bilinçsizce kullanımı yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yol açabilecek Cushing hastalığına neden olur. Bu hastalık nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflar, tuz tutulumu artar ve yüksek tansiyon meydana gelir. Yağ oranı artarak kişinin aşırı kilo almasına neden olur. Hasta oldukça kilolu ancak çok halsiz olur. Vücudu mikroba karşı eğilimli ve kasları daha ince olur.
 • Çocukluk çağında ve gençlerde kullanılan kortizon gelişme bozukluğuna yol açabilir. Vücutta bazı alanlarda yağlanma ve şişlikler hakim olabilir. Kan basıncında artış, kaslarda zayıflama, psikolojik problemler ve kemik erimesi oluşabilir. Ciltte tüylenme, adet bozuklukları, troid hastalıkları ve erkeklerde testislerde sorunlar görülebilir. Uzun dönem kullanılan kortizon genç ve çocuklarda gelişim geriliğine neden olabilir.
 • Kortizon tedavisi uygulanan hastalarda, bakteri ve mantar nedeni ile oluşan enfeksiyonlara vücut daha yatkın olur.
 • Kortizon, vücutta su ve tuz tutulumuna neden olabileceğinden, özellikle böbrek, kalp ve tansiyon hastalarında ciddi yan etkiler oluşturabilir.
 • Kortizon böbreklerde tuz emilimini çoğaltacağından kortizon kullanıldığı sürece tuz tüketiminin en az seviyeye indirilmesi gerekir.
 • Kortizon tedavisi uzun süre devam ederse gözde katarakt oluşma olasılığı artar.
 • Uzun süre kullanılan kortizonun burun spreyi türü, burunda kuruluk, kanama ve kabuklaşmaya yol açabilir.
 • Dışarıdan vücuda alınan kortizon nedeni ile böbreküstü bezi kortizon üretimini keser. Anide bırakılan kortizon tedavisinde böbreküstü bezleri üretimi kestiği için vücutta kortizon eksikliği yaşanır ve bu durum addison krizine neden olur.
 • Kortizon tedavisinin bir anda bırakılmaması gerekir. Biranda bırakılan kortizon vücutta bazı komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Kullanılan kortizon oranı yavaş yavaş arttırıldığı gibi, aynı şekilde yavaş yavaş azaltılmalıdır. Ayrıca kortizon böbreküstü bezinde bağımlılık oluşturabilir. Uzun dönem kullanılan kortizonun birden kesilmesi ile hasta şoka girebilir.
]]>
Kortizon Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-tedavisinin-uygulandigi-hastaliklar.html Sat, 08 Dec 2018 09:24:25 +0000 -Romatizmal hastalıklar -Kan hastalıkları -Sinir sistemi hastalıkları -Kalp ve damar hastalıkları -Bağ dokusu hastalıkları -Alerjik hastalıklar -Tümör tedavileri -Karaci -Romatizmal hastalıklar

-Kan hastalıkları

-Sinir sistemi hastalıkları

-Kalp ve damar hastalıkları

-Bağ dokusu hastalıkları

-Alerjik hastalıklar

-Tümör tedavileri

-Karaciğer hastalıkları

-Böbrek ve idrar yolu hastalıkları

-Hormonal hastalıklar

-Zehirlenmeler ve sıcak çarpmaları

-Göz hastalıkları

-Şoklar

Kortizon Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar

Kortizon bazı hastalıklarda tek çözüm tedavi yöntemi olsa da fazla alındığında geri dönüşü olmayacak hastalıklara da sebep olabilmektedir.]]> Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-kullanirken-nasil-beslenmeli.html Sat, 08 Dec 2018 16:21:23 +0000 Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizonun ciddi yan etkileri vardır. Bu yüzden kortizon kullanırken beslenme biçimimize dikkat etmek gerekir. Dört beyazdan (tuz, şeker, yağ, un) kaçınmak etmek gerekir. Kortizon kullananlar Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizonun ciddi yan etkileri vardır. Bu yüzden kortizon kullanırken beslenme biçimimize dikkat etmek gerekir. Dört beyazdan (tuz, şeker, yağ, un) kaçınmak etmek gerekir. Kortizon kullananlar dışarıda yememeli, hazır gıdalardan kaçınmalı, evde katkısız gıdalarla hazırladığımız besinleri tüketmelidir. Aslında kortizon vücudumuzda böbrek üstü bezinden salgılanan, kan şekeri sentezini ve proteinlerin yapı taşlarına parçalanmasını artıran bir hormondur. Ayrıca kortizon, tıbbi tedavilerde oldukça sık kullanılan ilaçlardan da biridir. Kortizon ilaçları yüksek dozda ve uzun bir süre kullanıldığında ise omuzlar ve karında yağ toplanması, vücutta su ve tuz tutulumuna bağlı ödem ve tansiyon yükselmesi, kemik erimesi, kaslarda erime gibi problemler gibi ciddi yan etkiler oluşabilir. Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi olabilir. Kortizon kan şekerinin kullanılmasını sağlayan hormon olan insülinin etkilerine zıt etki ederek kan şekerini yükseltir. Yatkın kişilerde şeker hastalığı görülebilir. Gebelerde kortizon kullanımı gebelik şeker hastalığının ortaya çıkma riskini artırır.

Kortizon vücutta su ve tuz tutulumuna; ödem ve yüksek tansiyona neden olur. Su ve tuz tutulması özellikle böbrek, kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında belirgin sorunlar yaratabilir.

Daha az tuz

Kortizon kullanıyorsanız tuz tüketimini azaltmalısınız çünkü kortizon böbreklerden tuzun (sodyumun) geri emilimini artırır. Kortizonun yüksek tansiyona neden olmasının başlıca nedeni budur. Fakat kortizonun böbrek üzerinde yalnız tuz tutma etkisi yoktur. Bir de potasyum atma etkisi vardır. Bunun için kortizon kullanan kişilerde potasyum kayıpları çok görülür. Potasyum kaybı kas güçsüzlüğüne yol açar, birçok hormonun salgılanma fonksiyonlarında ve kalbin kasılma işlevinde de olumsuz etkilerini gösterir. Tuzu azaltırken, potasyum bakımından zengin olduğundan ve yağsız rejimlere büyük ölçüde yardım ettiğinden sebze-meyve tüketimini artırmak da faydalıdır. Dolayısıyla bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli

Bol kalsiyum alınmalı

Sürekli kortizon tedavisi gören hastalarda kemik yıkımı hızlanır. Kortizon kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltarak osteoporoza neden olur. Kortizon kullanan kişiler düzenli biçimde kemik mineral yoğunluğu ölçümü yaptırmalı ve kalsiyum açısından zengin beslenmelidirler. Süt, yoğurt, peynir (tuzsuz-yağsız), yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, kuru baklagiller, fındık (tuzsuz ) ve küçük balıklar zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Ancak yağ içermesi nedeniyle fındık, sodyum içermesi nedeniyle küçük balıklar aşırı tüketilmemelidir.

Tatlılardan ve yağlı besinlerden kaçınmalı

Kortizon kullanan hastalarda iştah da çok açılır. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeren besinleri yemeye eğilim artar. Bunun nedeni vücudumuzdaki karbonhidrat (şeker) metabolizmasının bozulmasıdır. Unlu, yağlı, şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır. Ekmek, makarna, pasta-börek fazla yenmemelidir. (Tuzsuz, yağsız ve üzerine sos eklemeksizin makarna yenebilir.) Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kortizon, kan şekerinin yükselmesine neden olur. Çünkü glikozun yani kan şekerinin hücre içine girişini azaltır, kan şekeri yükseltir; karaciğerde ve çizgili kaslarda (şeker ve yağdan) glikojen sentezini ve depolanmasını artırır.

Bu durum iştahın artmasına neden olup şişmanlığın önünü açar. Alınan bu kiloların verilmesi de çok zordur.

Vücudumuzun ana sodyum kaynağı tuz ihtiva eden yiyeceklerdir. Soframızdan tuzluğu kaldırarak fazla sodyumdan kaçınabileceğimizi düşünsek de yiyeceklerimizdeki tuz miktarının yalnızca % 10’u yemeklere bizim eklediğimiz tuzdan gelir ama özellikle hazır besin tüketen kişilerin bir tür “gizli sodyum” alımına dikkat etmek gerekir, z]]> Kortizon Nedir https://www.kortizon.gen.tr/kortizon-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 06:15:54 +0000 Kortizon, vücutta salgılanan en önemli hormonlardan biridir. Böbreküstü bezlerde üretilir ve tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kortizon tedavisi ağız yolu, damar yolu, cilt yolu ve eklem Kortizon, vücutta salgılanan en önemli hormonlardan biridir. Böbreküstü bezlerde üretilir ve tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kortizon tedavisi ağız yolu, damar yolu, cilt yolu ve eklemlere enjekte şeklinde yapılabilmektedir. Kortizon vücutta karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemek için görev yapmaktadır. Günlük vücutta üretilen kortizon oranı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Zayıf yapılı insanlara oranla kilolu insanlarda kortizon üretimi daha fazladır. Vücutta salgılanan kortizon miktarı, vücut sıcaklığına, kan basıncına ve zamana bağlı olarak değişebilir. Vücutta kortizon üretimi sabah saatlerinde daha fazla gerçekleşir ve aşırı sinir ve stres anında kortizon yaklaşık 10 kat daha artarak salgılanabilir.

Kortizon üretimi hayatın 3. haftası başlar ve yaşam boyu kortizon üretimi devam eder. Eğer vücutta bazı faktörlerden dolayı kortizon üretimi azalmış ya da hiç üretim gerçekleşmiyorsa mutlaka dışarıdan vücuda kortizon yüklenmelidir.

Kortizon Tedavisinde Dikkat edilmesi Gerekenler:

Kortizon eğer vücuda gerekli olan orandan daha fazla alınırsa, kilo artışı ve yüksek tansiyon gibi sonuçlara neden olabilir. Dolayısı ile uzun vadeli tedavilerde beslenme listesi uzman bir doktor tarafından hazırlanmalıdır. Kilo artışını önlemek için kalorili besinlerden, hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Kilo kontrolü için haşlanmış gıdalar tercih edilmelidir.

Kortizon tedavisi uygulanan hastalarda, kortizon tuz tutulumuna neden olabileceği için tedavi boyunca tuz tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Kortizonun bir başka etkisi de vücutta potasyum eksikliğine yol açabilmesidir. Bu nedenle tedavi sürecinde potasyum yönünden zengin gıdalar ile beslenmek faydalı olacaktır. Kortizonun neden olabileceği aşırı kiloya karşı tedavi boyunca özel diyet uygulamak hasta için gereklidir.

Kortizon Nedir

Kortizon Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır

 • Kalp damar hastalıkları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Tümör tedavileri
 • Kan hastalıkları
 • İdrar yolu hastalıkları
 • sıcak basması
 • Bağ dokusu ile alakalı gelişen hastalıklar
 • Felç
 • Bağışıklık sistemine ait sorunlar
 • Alerjik hastalıklar
 • Böbrek hastalıkları

Kortizon Tedavisinin Yan Etkileri:

Kortizon tedavisi vücutta kalsiyum eksikliğine neden olabileceği için dışarıdan kalsiyum desteğine ihtiyaç duyulabilir. Kortizonun kullanımında olumsuz etki olarak kemik erimesi ortaya çıkabilir. Devamlı kortizon tedavisi uygulanan hastaların diyet listelerinde kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin gıdalara ağırlık verilmelidir. Kortizon nedeni ile oluşabilecek diğer komplikasyonlar;

 • Gelişim bozukluğu
 • Tüylenme
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Psikolojik problemler
 • Adet bozuklukları
 • Göz kusurları
 • Mide sorunları
 • Şeker ve tansiyon artışı
 • Ayrıca kortizon tedavisinde ilaç dozu aşılırsa depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kortizon farklı hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılan bir tedavi yöntemi olsa da doz aşımı yapıldığında ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

]]>
Kortizon https://www.kortizon.gen.tr/kortizon.html Sun, 09 Dec 2018 19:04:02 +0000 Kortizon, böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan ve vücutta var olan bir hormondur. Kortizonun görevi vücutta, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemektir. Gün içinde vücudun salgıladığı kortizon oranı değişkendir. Kortizon, böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan ve vücutta var olan bir hormondur. Kortizonun görevi vücutta, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemektir. Gün içinde vücudun salgıladığı kortizon oranı değişkendir. Kilolu insanlarda kortizon üretimi zayıf olanlara oranla daha fazladır.

Gün içinde salgılanan kortizon oranı, kan basıncına, zamana ve vücut ısısına göre farklılık göstermektedir. Vücut kortizonun daha fazla sabah saatlerinde üretir. Yoğun sinir yaşandığı anlarda ise kortizon üretimi 10 kat daha artabilir.

Kortizon üretimi doğumun 3. Haftasından itibaren başlar ve ölüm gerçekleşene kadar devamlılığını sürdürür. Vücutta kortizon üretimi azaldığında ya da hiç üretilemediğinde dışarıdan kortizon takviyesi alınmaktadır.

Kortizon, birçok hastalığın tek tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir. Ancak tedavilerde hastaya verilecek kortizon oranı tedaviyi üstlenen doktor tarafından doğru bir şekilde verilmelidir. Kortizon şayet bilinçsiz bir şekilde gelişi güzel kullanılır ise, faydadan çok zarar sağlayabilir. Bu nedenle doktorun hastasını çok iyi bir şekilde bilinçlendirmesi ve hastanın doktorun her tavsiyesine uyması gerekir.

Kortizon

Kortizon tedavisi hangi hastalıklar için kullanılır

Kortizon, Kalp ve damar hastalıkları, kan ile alakalı hastalıklar, romatizmal hastalıklar, tümör tedavileri, idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarında tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca, alerjik gelişen hastalıklar da, bağ dokusu ile alakalı hastalıklar, göz rahatsızlıkları, zehirlenmeler ve sıcak basmaları, şoklar, vücutta gelişen bazı felçler, özellikle yüz felcinin başlangıç döneminde, bağışıklık sistemi ile alakalı sorunlarda ve ciddi astım krizlerinde de kortizon tedavisi uygulanmaktadır.

Kortizon birçok hastalıklarda tek tedavi seçeneği olsa da gereğinden fazla alındığında ciddi komplikasyon ve hastalıklara yol açabilmektedir.

Kortizonun yan etkileri nelerdir

 • Mide problemleri,
 • Adet düzensizlikleri,
 • Tansiyon ve şeker yükselmesi,
 • Psikolojik sorunlar,
 • Göz kusurları (uzun zaman devam eden kortizon tedavisi katarak oluşmasına neden olabilir),
 • Kemik erimesi,
 • Tüylenme,
 • Kas zayıflığı,
 • Gelişme bozukluğu,
 • Kan düzeyinde artış
 • Vücudun bazı alanlarında sıra dışı şişlik ve yağlanma görülebilir.

Kortizon tedavisi, eğer aniden kesilmişse ‘’addison’’ krizine yol açabilir. Vücuda dışarıdan kortizon alındığı sürece böbrek üstü bezleri kortizon üretimini keser. Kortizon kullanımı aniden bırakıldığında böbrek üstü bezleri de kortizon üretmediğinden vücutta kortizon eksikliği yaşanır ve bu durum addison krizine yol açar.

]]>