kortizon.gen.tr
Kortizon

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon Kullanırken Nasıl Beslenmeli

Kortizon İğnesi

Kortizon Tedavisi

Kortizon Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar

Kortizon Nedir

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Kortizon Yan Etkileri

Kortizon, vücutta normalde böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için kortizon hormonuna ihtiyaç duyar. Kortizon hormonunun yapay şekli olan kortizon ilaçları, tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapay kortizonun birçok farklı türü bulunmaktadır. Kortizon ilaçlarının kullanım süresi ve dozu doktorun vereceği bir kararla uygulanır.

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon Yan Etkileri

  • Kortizonun bilinçsizce kullanımı yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yol açabilecek Cushing hastalığına neden olur. Bu hastalık nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflar, tuz tutulumu artar ve yüksek tansiyon meydana gelir. Yağ oranı artarak kişinin aşırı kilo almasına neden olur. Hasta oldukça kilolu ancak çok halsiz olur. Vücudu mikroba karşı eğilimli ve kasları daha ince olur.
  • Çocukluk çağında ve gençlerde kullanılan kortizon gelişme bozukluğuna yol açabilir. Vücutta bazı alanlarda yağlanma ve şişlikler hakim olabilir. Kan basıncında artış, kaslarda zayıflama, psikolojik problemler ve kemik erimesi oluşabilir. Ciltte tüylenme, adet bozuklukları, troid hastalıkları ve erkeklerde testislerde sorunlar görülebilir. Uzun dönem kullanılan kortizon genç ve çocuklarda gelişim geriliğine neden olabilir.
  • Kortizon tedavisi uygulanan hastalarda, bakteri ve mantar nedeni ile oluşan enfeksiyonlara vücut daha yatkın olur.
  • Kortizon, vücutta su ve tuz tutulumuna neden olabileceğinden, özellikle böbrek, kalp ve tansiyon hastalarında ciddi yan etkiler oluşturabilir.
  • Kortizon böbreklerde tuz emilimini çoğaltacağından kortizon kullanıldığı sürece tuz tüketiminin en az seviyeye indirilmesi gerekir.
  • Kortizon tedavisi uzun süre devam ederse gözde katarakt oluşma olasılığı artar.
  • Uzun süre kullanılan kortizonun burun spreyi türü, burunda kuruluk, kanama ve kabuklaşmaya yol açabilir.
  • Dışarıdan vücuda alınan kortizon nedeni ile böbreküstü bezi kortizon üretimini keser. Anide bırakılan kortizon tedavisinde böbreküstü bezleri üretimi kestiği için vücutta kortizon eksikliği yaşanır ve bu durum addison krizine neden olur.
  • Kortizon tedavisinin bir anda bırakılmaması gerekir. Biranda bırakılan kortizon vücutta bazı komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Kullanılan kortizon oranı yavaş yavaş arttırıldığı gibi, aynı şekilde yavaş yavaş azaltılmalıdır. Ayrıca kortizon böbreküstü bezinde bağımlılık oluşturabilir. Uzun dönem kullanılan kortizonun birden kesilmesi ile hasta şoka girebilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2013 07:22:22

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

5 Yorum Yapılmış "Kortizon Yan Etkileri"muhammed
28.08.2014
Kesinlikle çok kötü yan etkileri olan ama yeri başka ilaçlarla doldurılamayacak kadar etkili bir ilaç türü.Bu tedavi süresince (yaklaşık böbrek hastalarında 3-4 ay) tuz tüketimi yüksek dozdayken tamamen kesilir sonra doz düştükçe diyette biraz azaltılabilir.

tarık
08.08.2014
kortizon hapıyla akciğer tedavisi oldum.kesinlikle tavsiye etmem. psikolojik yan etkilerini aşamıyorsunuz

sibel
17.05.2014
burda anlatıldığı kadar masum bir iğne değil annem kullanana kadar bilmiyordum ama iğnenin ilk gününde yüzde aşırı şişme ve kızarıklık yaptı araştırdığım kadarıyla da pek yararlı bir şey değil daha doğrusu yararından çok zararı var kullanacaklara dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

Sibel yeşil
12.05.2014
Bir ay önce Belim için doktor iki tane kortizonlu iğne verdi, şişmeye başladım dizlerimde aşırı şişlik karnımda yüzümde,yürürken zorlanma halsizlik ve hala devam eden bir halisizlik yorgunluk ve şişlik geçmesi gerekmez miydi üzerinden 1 ay geçti

gülnur
15.04.2014
kortizonun polimiyalji romatica hastalığlna faydası var mıdır

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kortizon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014